Problem bezsenności staje się coraz bardziej powszechny. Przerywany i niewystarczająco długi sen nie pozwala odpocząć naszemu organizmowi. Im dłużej występują problemy ze snem, tym poważniejszym staje się to problemem. Występuje zmęczenie, rozkojarzenie, obniżona sprawność motoryczna. Jeżeli bezsenność przechodzi w stan przewlekły pojawia się także osłabienie i obniżenie odporności.

Przyczyny problemów ze snem

Powodów bezsenności jest wiele i czasem są trudne do określenia. Najczęstszą przyczyną problemów ze snem jest stres. Wiele życiowych sytuacji wpływa na stan psychiczny. Takie wydarzenia jak utrata pracy, śmierć bliskiego, zła sytuacja materialna, problemy rodzinne są czynnikiem stresogennym. Nawarstwianie się problemów i pogarszająca się z tego powodu kondycja psychiczna powodują, że w nocy zamiast snu pojawiają się myśli o problemach. Prowadzi to do kłopotów ze snem a tym samym brakiem odpoczynku. Poza przyczynami psychicznymi często bezsenność spowodowana jest zaburzeniami fizycznymi. Zespół niespokojnych nóg, bezdech senny, zaburzenia rytmu serca czy też konieczność częstego oddawania moczu są przyczynami wybudzania i problemów z ponownym zaśnięciem. Wiek także nie jest bez znaczenia, osoby w podeszłym wieku dużo częściej mają problemy ze snem.

przyczyny bezsenności i rodzaje jakie występują

Sen a jakość życia

Podczas snu następuje regeneracja organizmu. Jego zaburzenia wpływają negatywnie na nasze funkcjonowanie. W sytuacji gdy sen jest przerywany, występują problemy z zaśnięciem organizm nie odpoczywa. Im więcej nieprzespanych nocy tym większe występuje zmęczenie, mniejsza jest koncentracja i spada wydajność. Przewlekłe zaburzenia snu mogą prowadzić do wystąpienia innych poważnych schorzeń. Bezsenność może być początkiem depresji dlatego nie wolno jej lekceważyć. Jeżeli problemy ze snem nie ustępują należy skonsultować się z lekarzem.

Jak radzić sobie z bezsennością

Na początku należy ustalić jakie jest źródło problemów ze snem. Czasami jednak usunięcie przyczyny jest niemożliwe jednak dbając o higienę snu można poprawić jego jakość. Istotne jest aby kłaść się spać o regularnych porach i o regularnych porach wstawać także w dni wolne. Przed położeniem się wietrzyć pomieszczenie w którym śpimy a w ciągu dnia unikać drzemek. Dbając o jakość snu ostatni posiłek powinno się jeść najpóźniej trzy godziny przed snem, w łóżku nie czytać książek i nie oglądać telewizji.

Leczenie bezsenności

Jeżeli jednak wprowadzenie zasad higieny snu nie jest skuteczne może konieczna być wizyta u lekarza i zastosowanie leczenia farmakologicznego. W leczeniu bezsenności stosuje się leki uspokajające i nasenne, które można podzielić na dwie grupy czyli leki antydepresyjne oraz wpływające na receptory GABA- ergiczne. Leczenie powinno zostać odpowiednio dobrane dla każdego pacjenta a leki przyjmowane zgodnie ze wskazaniami lekarza. Niektóre leki stosowane w leczeniu bezsenności mogą uzależniać szczególnie jeżeli są to barbiturany lub benzodiazepiny. Jednak aby leczenie było skuteczne należy zadbać o usunięcie przyczyny problemów ze snem oraz podjąć psychoterapię.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here