Czym kierować się przy wyborze gniazdka?

0
1139

Gniazdko elektryczne, zwane też gniazdkiem wtykowym czy kontaktem, to część instalacji elektrycznej, której zadaniem jest umożliwienie podłączenia do sieci urządzeń i odbiorników elektrycznych. Istnieją różne rodzaje gniazdek. Można je podzieli chociażby ze względu na obszar gdzie są używane, budowę czy przeznaczenie.

Główne typy gniazdek – podział ze względu na budowę

Istnieje wiele typów gniazdek, do najpopularniejszych należą gniazdka typu E (tzw. gniazda francuskie) i F (tzw. gniazda niemieckie). W Polsce powszechnie stosuje się gniazdka typu E. Posiadają one dwa otwory wyprowadzające przewód fazowy i neutralny oraz bolec uziemiający. Kontakty takie przystosowane są do pracy z obciążeniem 16A. Tego typu kontakty stosuje się również w Belgi. Francji, czy na Słowacji.

Gniazdko na- czy podtynkowe?

Wybór gniazda natynkowego lub podtynkowego zależy głównie od tego w jakim pomieszczeniu ma się ono znajdować oraz od gustu i preferencji użytkownika. Gniazdka natynkowe montuje się na powierzchni ściany, nie wymagają więc one jej kucia w celu instalacji.

Sprawdzają się w pomieszczeniach, gdzie estetyka nie jest ważna lub gdy po prostu nie ma możliwości zamontowania gniazdka i niezbędnego osprzętu pod tynkiem. Montaż gniazdek podtynkowy jest bardziej czasochłonny ze względu na konieczność kucia ścian oraz umiejętnego położenia kable. Gniazdko takie jest montowane w specjalnej puszcze, wpuszczonej w ścianę. Tego typu rozwiązanie jest dużo bardziej estetyczne.

Czym kierować się przy wyborze gniazdka do łazienki?

W łazience, jak w każdym innym pomieszczeniu, jest przynajmniej kilka urządzeń, które potrzebują zasilania prądem. Ze względu na dużą wilgotność i ryzyko kontaktu z wodą gniazdom w łazience stawia się szereg wymagań, dotyczących m.in. wysokości na jakiej powinny się znajdować, ich wodoszczelności czy jakości izolacji.

Kupując gniazdko przeznaczone do łazienki należy zwrócić uwagę aby było ono bryzgoszczelne, o poziomie ochrony przed czynnikami zewnętrznymi nie gorszym niż IP44. Tak skonstruowane gniazdko uniemożliwia przypadkowy kontakt z chlapiącą wodą. Gniazdka bryzgoszczelne mogą być na- i podtynkowe. Ważnym jest aby wszystkie kontakty w łazience były wyposażone w bolce uziemiające, można rozważyć również gniazdko hermetyczne, np. z klapką.

Czym kierować się przy doborze gniazdka do kuchni?

Współczesna kuchnia pełna jest urządzeń elektrycznych począwszy od lodówki, przez kuchenkę i zmywarkę, na małym AGD skończywszy. Gniazdka zasilające duży sprzęt powinny dysponować mocą 230V oraz znajdować się co najmniej 30 cm nad podłogą, co zabezpieczy je przed zalaniem.

Dostęp do takich gniazdek powinien być stosunkowo łatwy, ale z drugiej strony nie powinny one pozostawać na widoku. Ilość dodatkowych gniazdek warto dobrze przemyśleć. Część urządzeń małego AGH podłączona jest na stałe, np. mikrofalówka, czajnik czy ekspres. Dla tych sprzętów warto zaplanować wcześniej jedno stałe miejsce i jedno dedykowane gniazdko. Na pozostałe urządzenia, używane okazjonalnie warto dołożyć jeszcze kilka gniazd. Warto rozważyć opcję gniazdek blatowych, które można wpuścić w blat, gdy nie są potrzebne lub ramki oferujące 2-3 gniazdka obok siebie.

Jakie gniazdko na zewnątrz?

Ilość i rozmieszczenie gniazdek na zewnątrz budynku zależy od wielkości ogrodu czy podwórka. Jeśli jest on niewielki najprawdopodobniej wystarczą gniazdka elektryczne zamontowane w elewacji budynku. W dużym ogrodzie może być konieczne dodatkowe źródło zasilania gdzieś na jego terenie.

W przypadku tego typu gniazda należy niezwykle starannie zadbać o bezpieczeństwo. Powinno ono zostać umieszczone w skrzynce o stopniu ochrony IP67, stojącej na betonowym fundamencie. Sam kontakt powinien być wykonany w klasie ochrony minimum IP65 (ochrona przed pyłem, rozbryzgami wody i niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi).

Gniazdko wydaje się być bardzo niepozornym elementem wyposażenia mieszkania. Tak naprawdę jest jednak bardzo ważne. Urządzając mieszkanie warto zwrócić uwagę na ich jakość oraz rozmieszczenie.

Źródło: http://meblemalopolska.pl/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here