Jesień oraz zima to uświęcony tradycją czas polowań. Więc dziczyzna była na naszych stołach niejednokrotnie w tychże porach roku. Dzisiaj jest skutecznym rarytasem, i to nietanim, na jaki natomiast warto się skusić. Dziczyzna nie należy do bardzo popularnych mięs na polskich stołach, jest ciężko dostępna oraz uchodzi za towar ekskluzywny, na specjalne okazje. Konsumenci zajmują się nią natomiast ze powodu na walory odżywcze, smakowe i ekologiczne, bo dziczyzna nie zawiera sztucznych dodatków, tychże na szeroką skalę w mięsie hodowlanym. Co warto wiedzieć przed zakupem dziczyzny oraz kiedy ją przyrządzać?

Jakie walory odżywcze ma dziczyzna?

Dziczyzna to zwłaszcza zdrowe białko, tłuszczu jest zupełnie mało. Nie uczula, nie truje, ponieważ nie jest w nim chemii. Zawiera mało cholesterolu, a dostarcza wiele żelaza oraz witamin z grupy B. Kiedyś dziczyzna była tylko dla wybranych, dzisiaj można ją dostać w większych sklepach.
– Zwierzęta łowne karmi las, pole oraz łąka. Nie zdobywają żadnych wspomagaczy, hormonów wzrostu, żadnych antybiotyków. Są na wolności, są wybiegane. W ich mięśniach nie ma tyle kwasu mlekowego, co u świń, które żyją w kojcach, nie potrafią się ruszać, tylko się je tuczy oraz tuczy wzbogacaną karmą – wyjaśnia nasz ekspert. Dziczyzna jest określonym z najmniej kalorycznych rodzajów mięs – średnia wartość energetyczna dziczyzny innych gatunków sięga 120 kcal na 100 g. Mięso z dzika to 108 kcal na 100 g, mięso sarny – 130 kcal na 100 g, a np. w wypadku wieprzowiny współczynnik tenże sięga 300 kcal na 100 g. Co więcej, 80 procent kalorii z dziczyzny pochodzi z pełnowartościowego białka.

jak przygotować dziczyzne w odpowiedni sposób

Jak przyrządzić dziczyznę? Parę wskazówek kulinarnych

Może się wydawać, iż palenie lub gotowanie dziczyzny to wyjątkowo istotna oraz wymagająca wprawy sztuka, a nie musi tak być. Jest znacznie dobrych, sprawdzonych przepisów na dziczyznę, z których warto zaczerpnąć przed podejściem do kulinarnych eksperymentów. Kłopotem iż być duże wysuszanie się mięsa, a nie należy poddawać go za długiej obróbce kulinarnej. Warto wiedzieć, iż gotowana dziczyzna nie jest tak wybitnych walorów smakowych oraz zapachowych, jak dziczyzna duszona (zdecydowanie z sosem, np. myśliwskim, pomidorowym, grzybowym, śmietanowym). Do duszenia zalecane są combry oraz łopatki młodych zwierząt. Gdy wolisz mięso gotowane, wybierz chude oraz pochodzące z starych osobników, pamiętając o dłuższej obróbce. Jak upiec dziczyznę? Oczywiście w tym przypadku ważnym kłopotem jest jej duże wysuszenie, więc klasycznym sposobem przed włożeniem mięsa do piekarnika należy je naszpikować oraz obłożyć boczkiem czy słoniną, ewentualnie posmarować grubą warstwą gęsiego smalcu. Do pieczenia najlepiej nadają się schab, szynka czy karkówka z dzika, rostbef, udziec czy łopatka z jelenia, jeśli zaś masz chęć na mięso z sarny, wybierz comber, udziec czy łopatkę. Do smażenia nadaje się właściwie wszelki typ dziczyzny. Jak doprawić dziczyznę? Dodatkiem często wykorzystywanym do dań z dziczyzny, w ostatnim faktów oraz marynat, jest jałowiec, który znakomicie podkreśla jej walory oraz dodaje wyjątkowego aromatu. Także możesz doprawić własną potrawę rozmarynem.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here