Młodzi rodzice zwykle zdecydowanie bardziej przejmują się zdrowiem swojej kochanej, małej pociechy, aniżeli własnym samopoczuciem. Szybko reagują na jakiekolwiek objawy chorobowe swojego dziecka. Nic w tym dziwnego, bowiem takie objawy jak kaszel czy gorączka u dziecka możemy prowadzić do licznych powikłań, które mogą się niestety powtarzać w dalszych latach jego życia, a nawet w życiu dorosłym. Zatem jeśli ciało dziecka będzie ciepłe, a na termometrze pojawi się podwyższona temperatura, wówczas niezbędne jest jak najszybsze skierowanie się z dzieckiem do lekarza rodzinnego. Jeśli z kolei stan dziecka będzie bardziej poważny, należy wezwać karetkę pogotowania. Jedno jest pewne – nie można lekceważyć żadnych objawów u dziecka, a gorączka jest stanem alarmowym, na który trzeba wskazać szczególną uwagę.

 

Obserwuj dziecko

Jeśli temperatura ciała dziecka przekracza 38 stopni Celsjusza, wówczas należy udać się do lekarza, bowiem jest to już wysoka gorączka i zdecydowanie nie warto niepotrzebnie zwlekać. Jednak jeśli zauważymy stan podgorączkowy, należy obserwować dziecko przez kilka następnych godzin, czy temperatura spada, czy jednak się podwyższa. W wielu przypadkach temperatura może sama spadać, gdyż szczególnie u najmłodszych pociech stan podgorączkowy może wiązać się na przykład z wychodzeniem zęba czy kolkami, które jak wiadomo, są u dziecka częstym objawem. Wówczas pojawia się stan podgorączkowy, co jest prawidłowym stanem, gdyż pokazuje, że organizm prawidłowo i skutecznie się broni. W każdym bądź razie żadne nerwowe ruchy nie powinny mieć w takich sytuacjach miejsca, należy tylko obserwować i jeśli objawy gorączki nie ustąpią, to udać się do lekarza bądź zadzwonić na pogotowanie ratunkowe.

przyczyny gorączki - kiedy warto zbić temperaturę i jak

 

Gorączka a rozdrażnienie

Gdy dziecko jest marudne, czyli jego zachowanie objawia się płaczem, rozdrażnieniem czy niespokojnym snem, a także brakiem odpowiedniego apetytu, wówczas powinno zapalić nam się pewne światełko. Często młodzi rodzice zastanawiają się, co jest tego powodem. A przy tym zapominają o istotnej rzeczy, jaką jest zmierzenie dziecku gorączki. Gorączka u dziecka często powoduje objawy, które powyżej zostały wymienione. Wtedy wystarczy zbić dziecku gorączkę i obserwować go. Jeśli objawy ustąpią to mamy pewność, że ich powodem była podwyższona temperatura, którą dla pewności mierzymy jeszcze raz. Jeśli z kolei nie ustąpią, to konieczna jest wizyta u lekarza specjalisty, do którego trzeba się czym prędzej udać.

Zdrowie dziecka jest najważniejsze. Z tym sformułowaniem zgodzą się wszyscy rodzice, nie tylko ci w młodym wieku. Trzeba pamiętać, że jeśli nie zadbamy o dziecko w jego najmłodszym wieku, to jeśli stanie się dorosłe, może odczuwać skutki poprzez liczne schorzenia i małą odporność, która będzie prowadzić do częstych zachorowań.  A chyba wszyscy chcemy tego uniknąć i sprawić, żeby nasze kochane maleństwo wyrosło na zdrowego, tętniącego życiem człowieka.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here