Większość osób z zaburzeniami lękowymi może doświadczyć ogromnej poprawy swojego stanu, korzystając z profesjonalnej opieki. Istnieje szereg metod leczenia zaburzeń lękowych (nerwicy). Rodzaj leczenia, które zostanie Ci zalecone, będzie zależeć od objawów lękowych i rodzaju zaburzenia.

Jak leczyć nerwice?

Jak leczyć nerwiceNie każde leczenie jest odpowiednie dla każdej osoby. Przed znalezieniem właściwej metody, która zadziała na Ciebie, możesz potrzebować wielu terapii lub kombinacji tych terapii. Istnieje wiele skutecznych sposobów, jak leczyć nerwice. Główne metody leczenia zaburzeń lękowych obejmują:

  • Psychoterapię (cykl spotkań z psychoterapeutą)
  • Leki
  • Ćwiczenia
  • Naturalne środki lecznicze i uzupełniające zabiegi.

Jakie leki przepisywane są na nerwicę?

Dostępnych jest szereg leków w leczeniu zaburzeń lękowych i często stosuje się je w połączeniu z terapią. Dwa ogólne typy leków stosowanych w leczeniu zaburzeń lękowych to:

  • Leki przeciwdepresyjne (pomimo nazwy są lekami pierwszego rzutu)
  • Leki przeciwlękowe (czasami nazywane anksjolitykami)

Medykamenty są tańsze i mniej czasochłonne niż terapia, jednakże możesz nie być w stanie przezwyciężyć swojego lęku wyłącznie za pomocą samego leku.

Jaki rodzaj terapii jest najlepszy w leczeniu nerwicy?

Psychoterapia, zwana poznawczo-behawioralną (CBT) jest często stosowana w leczeniu zaburzeń lękowych. CBT koncentruje się na zmianie niezdrowych wzorców myślenia i zachowania.Wiele badań wykazało, że jest bardzo skuteczna w leczeniu lęku. Podczas CBT będziesz współpracować ze swoim terapeutą, aby opracować pozytywne techniki radzenia sobie z objawami lękowymi. Nauczysz się także rozpoznawać i zarządzać czynnikami, które przyczyniają się do wzrostu Twojego niepokoju.

CBT może obejmować uczenie się, jak zmieniać szkodliwe wzorce myślowe, aby z czasem odczuwać zmniejszenie lęku. Metoda ta obejmuje także naukę technik relaksacyjnych – takich jak ćwiczenia głębokiego oddychania – w celu minimalizacji objawów. Mogą upłynąć nawet trzy lub cztery miesiące, zanim zauważysz pierwsze symptomy poprawy. Warto jest jednak przetrwać ten czas, aby zauważyć płynące z tego korzyści.

Jakie są naturalne sposoby na niepokój?

  • Medytacja. Istnieją pewne naukowe dowody na to, że medytacja – zwłaszcza rodzaj treningu medytacyjnego zwany redukcją stresu opartego na uważności – może pomóc zmniejszyć objawy lękowe i depresyjne.
  • Joga. Joga łączy w sobie fizyczne pozycje, ćwiczenia oddechowe i medytację. Badania sugerują, że praktykowanie jogi może pomóc zmniejszyć lęk.
  • Dziurawiec. Suplementy wykonane z tej rośliny są używane w leczeniu depresji, lęku i zaburzeń snu. Niektóre badania sugerują, że dziurawiec może być równie skuteczny co placebo. Pamiętać należy także, że przyjmowanie niektórych leków wraz z zielem dziurawca, w tym leków przeciwdepresyjnych, środków antykoncepcyjnych oraz leków do walki z nowotworem złośliwym, może być niebezpieczne.
[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here