Kiedy zbliżamy się do pewnego wieku, po przekroczeniu pięćdziesiątego roku życia, rozliczamy się ze swojej przeszłości, ale myślimy też o przyszłości, a przede wszystkim o ważnym jej aspekcie – emeryturze. Jest to bardzo ważny moment w życiu każdego człowieka, ze względów psychologicznych jak i finansowych. Zapewne nie jeden zastanawiał się, jaką kwotę będzie otrzymywał co miesiąc, czy uda się zaspokoić wszystkie potrzeby, no i jak obliczyć emeryturę. Kwota, jaką będzie otrzymywać każdy emeryt jest bardzo różna.

Jak obliczyć emeryturę?

W internecie istnieją różnego rodzaju kalkulatory, które umożliwiają wyliczenie poglądowej kwoty, jaka będzie nam przysługiwała w momencie przejścia na emeryturę. Potrzebujemy tam kilku danych w postaci kwoty przychodu, wartości zaliczek na podatek i kilku innych danych, które umożliwią nam sprawdzenie, jak wygląda nasza sytuacja emerytalna. Do tego momentu Zakład Ubezpieczeń Społecznych co rok przysyłał klientom list, który zawierał wyliczenie podstawowych kwot zaliczek, jakie zostały wpłacone i proponowaną wysokość emerytury, jaką klient będzie w stanie otrzymać na dzień dzisiejszy. Praktyki te zostały jednak zaprzestane. Wysokość emerytury można samemu obliczyć korzystając z dostępnych w internecie kalkulatorów lub udać się do oddziału ZUS, by tak uzyskać taką informację.

Niskie emerytury

Niskie emeryturySłyszy się wiele historii od seniorów, że kwota jaką co miesiąc otrzymują od Zakładu Ubezpieczeń Społecznych jest bardzo niska i nie pozwala na zaspokojenie podstawowych potrzeb. Dla wielu starszych ludzi kwoty te nie są wystarczające, by zapłacić za podstawowe media, o pieniądzach na leki nawet nie wspominając. Są to bardzo często kwoty rzędu 500 zł a nawet niższe. Nie ma możliwości by przeżyć za tak niewielką kwotę. Sytuacja emerytów jest bardzo ciężka. Często zmuszeni są przez taką sytuację, by pracować na część etatu, bądź też na umowę zlecenie i jednocześnie pobierać emeryturę. Kiedy seniorzy pozostający w związku małżeńskim razem otrzymują emeryturę, jest większa szansa, że wspólnie otrzymana kwota starczy na zaspokojenie podstawowych potrzeb. Największy problem zaczyna się w momencie, kiedy jeden z małżonków odchodzi, a drugiemu nie przysługuje możliwość otrzymywania większej emerytury, ani żadna zapomoga. Bez wsparcia rodziny osoby takie nie mają szans na godne życie.

Niewielu młodych ludzi, którzy rozpoczynają dopiero karierę zawodową zastanawia się na tak odległą przyszłością, jaką jest emerytura. Jednakże jest to bardzo ważny temat, który powinien być dość wcześnie przeanalizowany, by nie być po wielu latach niemile zaskoczonym.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here