Prawidłowe wyliczenie należności podatkowych nie jest łatwe, ponieważ przepisy w tym zakresie bardzo szybko się zmieniają. Należy mieć na uwadze, iż podstawy opodatkowania mają ogromne znaczenie dla całego procesu obliczania danin. Dlatego w pierwszej kolejności niezbędne jest znalezienie ustawy, która obliguje określony krąg podmiotów do wnoszenia zaliczek na poczet danego podatku. Gdy podstawa jest już wiadoma, wystarczy określenie sumy dochodu.

Niestety, pomimo znajomości podstawowych przepisów niewiele osób wie, jak obliczyć podatek w sposób prawidłowy

Otóż konieczne jest skorzystanie ze specjalnego wzoru, który znacząco ułatwia proces rozliczeniowy. W jego ramach niezbędne jest pomnożenie osiągniętego dochodu przez stawkę wyrażoną w procentach. Bardzo istotne jest jednak, aby w tym celu nie podstawiać przychodu. Jest to miernik, który nie oddaje w pełni istoty zarobków. Dopiero w momencie, gdy odejmowane są od niego koszty uzyskania przychodu, powstaje dochód, który stanowi w niemal każdym przypadku podstawę opodatkowania. Jedynym wyjątkiem od tej zasady jest stosowanie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Wówczas podstawę opodatkowania stanowi suma przychodów, która nie jest pomniejszana o żadne koszty podatkowe.

Warto mieć na uwadze, iż ustawodawca przewidział wiele preferencji, których zastosowanie obniża wysokość podatku należnego

Warto mieć na uwadze, iż ustawodawca przewidział wiele preferencji, których zastosowanie obniża wysokość podatku należnegoPrzede wszystkim każda osoba fizyczna ma możliwość skorzystania z kwoty zmniejszającej podatek. Od uzyskanej w ten sposób sumy należy również odjąć inne preferencje, które przysługują danej osobie. Tytułem przykładu, honorowi krwiodawcy mogą odpisać od podatku każdą donację. Największą doniosłość praktyczną ma jednak ulga prorodzinna. Każde dziecko, które nie uzyskuje jeszcze dochodu, brane jest pod uwagę przy stosowaniu omawianej preferencji. W przypadku, gdy w rodzinie wychowuje się trójka dzieci, możliwe jest odzyskanie kwoty rzędu czterech tysięcy złotych, która została wpłacona w ramach zaliczek na rzecz podatku dochodowego od osób fizycznych. Także osoby, które dokonały w danym roku darowizny, mogą skorzystać z odpowiedniej ulgi, która wynosi nawet 10% kwoty dokonanej wpłaty na rzecz organizacji pożytku publicznego.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here