Obecnie, gdy większość zadań wykonuje się na komputerze bądź laptopie, podstawowa znajomość tych urządzeń staje się wręcz wymogiem. Używając komputer długotrwale i przy pewnych regularnych obowiązkach warto znać różne triki i skróty, które ułatwią nam naszą pracę. Skróty klawiszowe stworzone zostały po to, aby ułatwić posługiwanie się komputerem i zaoszczędzić choć odrobinę czasu podczas wykonywania powtarzalnych zadań. Z pewnością największy odsetek użytkowników używa lub chociażby tylko zna takie skróty, jak CTRL + C dla skopiowania oraz CTRL + V dla wklejenia zaznaczonego tekstu. Jednak tylko niewiele osób zdaje sobie sprawę z istnienia niektórych, mało używanych skrótów. Wśród nich znajdują się skróty na obrót, rotację ekranu.

Jak obrócić ekran w komputerze?

Jak obrócić ekran w komputerzeObrót ekranu w urządzeniu spowodowany może być błędnymi parametrami karty graficznej, problemem ze sterownikiem lub omyłkowo i w pośpiechu wprowadzonym skrótem, z którego użytkownik nie potrafi wrócić do właściwego wyświetlania obrazu. Zatem jak obrócić ekran w komputerze? Najprostszą i najszybszą metodą jest niewątpliwie wykorzystanie wspomnianych wcześniej skrótów klawiszowych. Jest to również sposób najłatwiejszy do zapamiętania oraz najbardziej uniwersalny. Na większości urządzeń działa kombinacja klawiszy CTRL + ALT (lub ALT GR) + jedna ze strzałek kierunkowych, w niektórych przypadkach wystarczą jednak klawisze CTRL + strzałka. Nie ma znaczenia, którego przycisku CTRL oraz ALT używamy, ponieważ obrót działa w obu przypadkach.

Najlepiej wybrać ten, który najłatwiej będzie nam wcisnąć wraz z pozostałymi klawiszami. Wybór strzałki jest za to bardzo ważny, ponieważ każda odpowiedzialna jest za rotację w innym kierunku. Przyciski te odpowiedzialne są za obrót o 90 stopni w lewo (lewa strzałka), o 90 stopni w prawo (prawa strzałka) lub o 180 stopni względem właściwego obrazu (strzałka w dół). Kombinacja CTRL + ALT + strzałka w górę sprawia, że ekran wraca do prawidłowej orientacji obrazu. Przy zastosowaniu jednej z tych kombinacji możemy albo powrócić do prawidłowego wyświetlania ekranu, albo możemy zrobić psikusa osobie, która do tej pory nie znała tych skrótów klawiszowych, co z pewnością sprawi, że podczas wracania do właściwej rotacji, osoba ta pozna nowy skrót.

Inne sposoby

Czy poza wykorzystaniem skrótu istnieje inny sposób na to, jak obrócić ekran w komputerze? Oczywiście! Taką zmianę dokonać można również z poziomu właściwości ekranu w zakładce „Rozdzielczość ekranu” lub w ustawieniach karty graficznej. W każdym z tych dwóch miejsc, po wybraniu wybranej wartości rotacji i zatwierdzeniu zmian, użytkownik otrzyma taki sam efekt, jak przy użyciu skrótu klawiszowego. Są to jednak metody znacznie bardziej złożone i mogą być trudniejsze do wykonania, gdy mamy obrócony ekran do góry nogami lub o 90 stopni, w którąś ze stron i gdy w takim wypadku ciężko płynnie kierować kursorem.

Warto wziąć pod uwagę fakt, że w zależności od typu systemu operacyjnego, wersji lub od karty graficznej, ustawienia ekranu oraz karty znajdują się w trochę innym miejscu, więc jeżeli sami nie chcemy poszukiwać tych właściwości, musimy najpierw znaleźć poradnik, który nas do nich zaprowadzi. Przykładowo przy wykorzystaniu systemu Windows 8.1 rotację możemy ustawić klikając prawym przyciskiem myszki na ikonkę Windowsa w lewym dolnym rogu i wybierając opcję „Panel sterowania”. Następnie wchodzimy w „Wygląd i personalizacja”, a tam w kategorii „Ekran” wybieramy podkategorię „Dopasuj rozdzielczość ekranu”. W wyświetlonej karcie znajduje się wartość „Orientacja”, którą możemy ustawić na poziomą, pionową, poziomą odwróconą lub pionową odwróconą.

Jak obrócić ekran w komputerzeAby dokonać takiej zmiany z poziomu właściwości karty graficznej, należy kliknąć prawym przyciskiem myszki na pulpicie i odnaleźć opcję podobną do „Właściwości grafiki”. Dzięki temu otworzy się panel sterowniczy karty, gdzie po wyborze opcji „Wyświetlacz” lub „Właściwości” znajdziemy wartość rotacji do ustawienia”. W wielu typach kart orientację można ustawić co 90 stopni. Na koniec zatwierdza się dokonane zmiany przyciskiem „Zapisz” i gotowe. Zagłębianie się w ustawienia (szczególnie karty graficznej) może okazać się przydatne, gdy z jakiegoś powodu skrót klawiszowy nie pozwala nam na rozwiązanie problemu obróconego ekranu.

Warto znać tego rodzaju triki

Skróty klawiszowe i wykorzystywanie różnego rodzaju trików są nieodzowną częścią pracy z edytorami tekstu lub z różnymi programami komputerowymi. Wiele programów ma swoje kombinacje, które zapamiętane mogą naprawdę pomóc przy poruszaniu się w środowisku tego oprogramowania. Niektóre kombinacje takie jak ta, wykonująca obrót ekranu w komputerze, są uniwersalne dla wielu systemów i wersji i pomimo tego, że nie używa się ich zbyt często, to są godne zapamiętania. Należy jednak pamiętać, że często takie zmiany wykonuje się nie tylko za pomocą skrótu, a rozwiązania problemu można szukać również głębiej – w ustawieniach lub właściwościach. Kombinacje klawiszy mają nam niewątpliwie pomagać, jednak gdy trudność jest bardziej zawiła, należy znaleźć inną metodę na jej rozwikłanie.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here