Zdrowie to najważniejsze, co w życiu mamy. Należy o nie dbać, uprawiając ulubioną formę aktywności fizycznej i dobrze się odżywiając. Zbilansowana dieta doskonale wpływa na organizm, wzmacniając odporność i poprawiając jego wydolność. Tylko na czym właściwie powinno polegać zdrowe odżywianie? Kluczowe jest spożywanie odpowiednich składników odżywczych. O których z nich nie wolno zapominać?

Zdrowa dieta – jak powinna wyglądać?

Podstawą zdrowej diety jest regularne spożywanie odpowiedniej liczby posiłków. W zależności od potrzeb może to być od 4 do 6 różnorodnych potraw w ciągu dnia. Ważne, by pomiędzy posiłkami utrzymać odstępy około 2-4 godzin. Co dokładnie powinno znaleźć się w diecie? Jak można się domyślić, duże ilości warzyw i owoców. Zawierają bowiem cenne witaminy oraz błonnik. Nie wolno zapomnieć o podstawie diety, czyli węglowodanach. Znacznie lepiej czerpać je z pieczywa pełnoziarnistego, ryżu czy kaszy, niż z fast foodów. Warto wzbogacić dietę o białko roślinne. Soja zawiera duże ilości białka, ale też lecytyny, która pozytywnie wpływa na organizm.

Lecytyny sojowe – co trzeba o nich wiedzieć?

Lecytyna należy do grona substancji naturalnie występujących w organizmie. Co ciekawe, chętnie wykorzystuje się ją w branży spożywczej. To popularny emulgator żywnościowy kryjący się pod symbolem E322. Jako dodatek do żywności lecytyna wykorzystywana jest przede wszystkim w branży cukierniczej i piekarniczej. Powodem tego jest fakt, że poprawia konsystencję ciasta i przedłuża świeżość wyrobów piekarniczych. Do tego sprawia, że skórka od chleba jest miękka i chrupiąca. Lecytyna sojowa zapobiega też przywieraniu do powierzchni naczyń i sklejaniu się żywności. Ułatwia proces łączenia się produktów, dlatego od lat jest cenioną przez piekarzy substancją. Dzięki swoim właściwościom nawilżającym, lecytynę stosuje się również w branży kosmetycznej.

Dla wielu może być zaskoczeniem, że lecytyna to tak naprawdę mieszanka olejów i fosfolipidów. Ponadto jest nieustannie produkowana przez wątrobę i pełni w organizmie ważną funkcję. Przede wszystkim obniża cholesterol, wspomaga pracę mózgu oraz chroni wątrobę. Z tego względu wiele osób postanawia włączyć ją do swojej diety, korzystając z suplementów. Warto jednak wiedzieć, że taka suplementacja przyniesie pierwsze efekty dopiero po trzech miesiącach.

Skąd producenci żywności pozyskują lecytyny sojowe?

Naturalnym źródłem lecytyny są żółtka jaj, ryby, oleje, nasiona słonecznika, soja, rzepak, orzechy ziemne, orzechy włoskie, wątroba, pszenica i pieczywo pełnoziarniste. Jak można się domyślić, producenci artykułów spożywczych korzystają z innych źródeł lecytyny. Dodatki do żywności dostarczają im dystrybutorzy działający na terenie całej Polski. Ich ofertę możesz sprawdzić na stronach takich jak https://oqema.pl/aktualnosci/lecytyna-sojowa-rzepakowa-slonecznikowa-w-stalej-ofercie-overlack. Dostępne są tam lecytyny sojowe, rzepakowe oraz słonecznikowe. Można wykorzystać je między innymi do produkcji czekolady, makaronów, gum do żucia, kremów i wafli. Wysokiej jakości lecytyny mogą przedłużyć datę ważności produktów oraz poprawić ich właściwości.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here