Lipodemia, nazywana również chorobą grubych nóg, dotyczy nielicznych osób. Ma podłoże genetyczne. Charakteryzuje się zwiększonym odkładaniem tkanki tłuszczowej w okolicy kończyn dolnych, zazwyczaj od bioder do kostek. Stopy w nie ulegają zmianie.

Przyczyny lipodemii

Tak na dobrą sprawę, do dnia dzisiejszego nie jest znana przyczyna tej choroby. Istnieją wyłącznie przypuszczenia, że lipodemia ma podłoże genetyczne. Wiele razy stwierdzano rodzinne występowanie tej przypadłości. Inne czynniki nie są znane.

Jak objawia się lipodemia?

Podstawowym objawem lipodemii jest zwiększony rozmiar kończyn dolnych. Obrzęk postaje na skutek nadmiaru tkanki tłuszczowej. Zwykle występuje symetrycznie, na łydkach, udach i pośladkach. Obrzęk nóg, który pojawia się w wyniku tej choroby, nie znika pomimo utraty wagi. W początkowym stadium choroby, na powierzchni kończyn dolnych, w okolicy nagromadzonej tkanki tłuszczowej wyczuwalne są charakterystyczne grudki tłuszczu.

W bardziej zaawansowanym etapie, zauważalne są również typowe zgrubienia i stwardnienia tkanki tłuszczowej. Do pozostałych objawów, które pojawiają się przy lipodemii jest: uczucie ciężkich i bolących nóg, nadwrażliwość na dotyk w miejscach zmian, nadmierne tarcie, co może spowodować ból, odparzenia, uszkodzenia naskórka i dyskomfort.

Diagnozowanie lipodemii

Żeby mieć pewność, że dotyczy nas lipodemia, na początku należy udać się do lekarza specjalisty. Przeprowadzi on szczegółowy wywiad, zbada nasze kończyny dolne palpacyjnie i postawi diagnozę. Jeżeli istnieją jakieś wątpliwości, zleci dodatkowe badanie – morfologię, tomografię komputerową lub USG. Te badania diagnostyczne służą do wykluczenia innych przyczyn choroby.

Przeczytaj też: https://www.zdrowie.info.pl/sibo-nadmiar-bakterii-jelicie-sa-przyczyny/

Leczenie lipodemii

Lipodemie leczy się obecnie wyłącznie objawowo, ponieważ jej przyczyny nie są znane. Leczenie ma na celu zmniejszenie przykrych dolegliwości oraz poprawę samopoczucia, osoby która się zmaga z tym problemem. 

Istotna jest również odpowiednia pielęgnacja skóry, który zapobiegnie uszkodzeniom naskórka oraz odparzeniom. Osoba chora powinna regularniej wykonywać masaże, w domowym zaciszu. Jeżeli jest taka możliwość pomocna będzie cała seria drenażu limfatycznego, który wykonuje specjalista. Zazwyczaj fizjoterapeuta.

Najbardziej inwazyjną formą leczenia lipodemii jest liposukcja. Zawsze na początku, należy umówić się na konsultację i upewnić, czy kwalifikujemy się do takiego zabiegu. Przed podjęciem decyzji o liposukcji, należy wziąć pod uwagę fakt, że nie wyleczy ona choroby na zawsze. Z czasem tkanka tłuszczowa zacznie od nowa gromadzić się na nogach. Wtedy będzie trzeba wykonać zabieg ponownie. 

Źródło: https://www.sluzycprawdzie.pl/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here