Moda męska zmieniała się na przestrzeni wieków wielokrotnie. Wiele elementów ubioru bezpowrotnie opuściło kanon męskiej garderoby. Dzisiejszy mężczyźni nie noszą surdutów i fraków, a przynajmniej nie na co dzień. Są też męskie ubrania, które niezmiennie uznaje się za modne. Od poprzedników z wcześniejszych dekad różnią się tylko szczegółami. Najlepszym tego przykładem jest koszula.

Męskie ubrania – koszula

Męska koszula to bardzo ciekawy element garderoby. Noszona od kilku tysięcy lat awansowała od bycia ukrywaną pod odzieniem wierzchnim bielizną, do uznania za jeden z wyznaczników męskiej elegancji.
Za pierwowzór koszuli uznaje się tuniki, które noszone najpierw przez koczownicze plemiona Azji Środkowej, stały się też strojem starożytnych Egipcjan. W czasach średniowiecznych koszulę traktowano dwojako. Biedniejsze warstwy wykonywały prace polowe w samych koszulach, by w ten sposób chronić przed zniszczeniem ubrania wierzchnie. Osoby zamożniejsze traktowały koszulę jako bieliznę.
Koszule w formie znanej ze średniowiecza były szyte z wełny, lnu lub konopii. Miały kształt litery T, a wycięcie pod szyją pozostawiano bez zapięcia albo ściągano za pomocą tasiemki. Długość koszuli zmieniano kilkukrotnie – od odkrywającej tylko stopy, przez sięgającą kolan, do skrócenia w wieku XIV.
W renesansie koszula nabrała cech ozdobnych, kołnierze i mankiety były bogato zdobione koronakmi i haftami. Gdy na początku osiemnastego wieku mężczyźni zaczęli nosić rozpinane nakrycia wierzchnie zaczęto zdobić także przody koszul. Pojawiły się marszczenia, falbany, koronki, a także żaboty.
Początek dziewiętnastego wieku przyniósł zmianę patrzenia na elegancką koszulę. Postanowiono, że powinna być prosta i skromna. Dżentelmeni w koronkowych żabotach stali się wyznacznikiem braku elegancji.

Koszula na przestrzeni wieków

Elementem koszuli, który jest najbardziej widoczny i dlatego ulegał najczęstszym zmianom jest kołnierz. Początkowo najmodniejsze były wysokie, zachodzące aż na policzki, by chwilę później ustąpić miejsca szeroko wykładanym kołnierzom noszonym przez poetów romantycznych. XIX wiek przyniósł też kolejne zmiany. Najmodniejsze stały się kołnierze stójkowe, a koszule podzielono na męskie i kobiece. Damskie stały się elementem bielizny zakładanym pod gorset, który w późniejszym czasie ewoluował do postaci halki.

Do początku XX wieku uznawano, że koszula musi być biała i bez wzorów. Biel koszuli była wyznacznikiem bogactwa, bo na wiele egzemplarzy i częste pranie pozwalające na noszenie nieskazitelnie czystej koszuli, mogli sobie pozwolic jedynie ludzie zamożni.
Na początku XX wieku pojawiły się koszule wzorzyste i w zasadzie od tamtego czasu krój koszuli męskiej się nie zmienił. Kolejne kierunki w modzie przynoszą zmiany tkanin, modyfikacje kołnierzyków i mankietów.

Wspólczesne koszule są powszechnie uznanym elementem męskiej odzieży, ale ich bieliźniana przeszłość ma swoje echa. Uznaje się, że w sytuacjach oficjalnych, podczas spotkań towarzyskich, czy biznesowych nie powinno zdejmować się marynarki i zostawać w samej koszuli.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

3 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here