Na atrakcyjność nowoczesnych domów ma wpływ wygoda, jaki dają mieszkańcom. Doskonale skonstruowany projekt zapewnia balans wszystkim sferom użyteczności. Nowatorskie idee wspierają atrakcyjność projektów. A domy są coraz wygodniejsze, większe i bardziej funkcjonalne. Duży wpływ na budownictwo mają idee proekologiczne. Przejawem nowoczesności jest budownictwo pasywne.

1. Rozwiązania całościowe

Dom w technologii pasywnej charakteryzuje się bardzo dobrymi parametrami izolacyjnymi. Użyte materiały do wznoszenia ścian ograniczają do minimum zużycie energii niezbędnej do prawidłowego funkcjonowania struktury. Ich zaangażowanie ilościowe stanowi swoisty balans między potrzebami i kosztami. Optymalizacja na tym polu osiąga wyżyny.

2. Przechodzimy do szczegółów

Na dom składa się wiele komponentów. Jednym z nich jest stolarka budowlana. Okna i drzwi zewnętrzne w projekcie domu stanowią kluczowy element. Ze względów estetyczny kładzie się na nie spory nacisk. Jednak okna to nie tylko rzecz gustu. Muszą być energooszczędne.

Takie właśnie są nowoczesne okna pasywne. Użyty w zestawieniu epitet „pasywny” nominalnie oznacza stronę bierną, niepodejmująca inicjatywy. W zestawieniu z nową ideą nabiera jednak pozytywnego wydźwięku. Dom jest pasywny, ponieważ zawiera w swej konstrukcji elementy, które spełniają założenia ideologiczne i techniczne zgodne z wytycznymi ogólnymi pomysłu na oszczędzanie niewywołujące dodatkowych nakładów.

Okna pasywne dzięki swej konstrukcji pozwalają na wykorzystanie źródeł energii dotychczas pomijanych z racji małego prowokowania efektów w dotychczasowych rozwiązaniach budowlanych. Takim źródłem dotąd pomijanym, a wykorzystywanym teraz dzięki oknom pasywnym jest promieniowanie podczerwone wysyłane przez słońce, podnoszące temperaturę wewnątrz obiektów dzięki dużym połaciom szyb.

3. Rozwiązania technologiczne

Okna pasywne, by spełniały swoje zadanie musiały się nieznacznie zmienić. Wzrosła ich głębokość, która wzrosła nawet o 70% i ilość elementów.

Zespolone elementy szklane składają się z co najmniej trzech warstw rozdzielonych przestrzenią wypełniona gazami obojętnymi.

Zmieniła się też konstrukcja wewnętrzna. Profile plastikowe dzieli się na wiele komór, przez co nie występują mostki cieplne.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here