Życie z depresją to ciężki kawałek chleba. Choroba tak głęboko wchodzi w człowieka, że nie wiadomo co jest rzeczywistością, co opinią a co skutkiem choroby. Osoba z depresją nie potrafi uwierzyć w czyjąś pozytywną opinię na swój temat. Z kolei ma skłonność do wyolbrzymiania tych negatywnych. Po paru latach okazuje się, że nie pamięta żadnych miłych rzeczy z przeszłości za to jest w stanie przytoczyć zdanie osoby która w jej życiu zagościła na chwilę.

Jak pomóc osobie z depresją?

Jak pomóc osobie z depresjąSprawy wcale nie ułatwiają ludzie w około. Osoby z depresją jak tylko próbują komuś powiedzieć, że coś może być z nimi nie tak, że to jak widzą siebie i otaczający świat nie jest normą, to słyszą dobrą radę aby wziąć się w garść, wypić setkę i iść przez życie czy też aby się nie użalały nad sobą. I słyszą to od rodziny, przyjaciół, lekarzy. Jeszcze do tego oczywiście złota rada, że w Afryce dzieci głodują i inni mają gorzej.
Oczywiście jest to prawda, która jeszcze bardziej sprawia że osoba z depresją pogrąża się w chorobie. Skoro inni mają gorzej i żyją to może nie zasługuje aby żyć? Osobie z depresją zaczyna się wydawać sensowne pozbawienie życia. Skoro ona cierpi, wydaje jej się że innym osobom przeszkadza bądź krzywdzi to rozwiązaniem logicznym jest śmierć.
Chory wówczas zaczyna powoli oddalać się od ludzi, czym oczywiście pogłębia swój stan. Celem oddalania jest zerwanie więzów, tak aby te osoby którym może zależeć nie cierpiały. Czasami zdarzy się, że swoją tajemnicą podzieli się z jedną czy drugą osobą. Głównie udając że to żart bądź po pijaku. W końcu jest to tajemnica która męczy chorego. Prędzej czy później wychodzi na jaw.

Nie warto zamiatać problemu pod dywan

Część osób, która usłyszy takie rewelacje ze strony bliskich zastanawia się jak pomóc osobie z depresją. Jednak zdecydowanej większości włącza się mechanizm obronny. Starają się ten temat jak najszybciej ogłuszyć, zbagatelizować bądź zwyczajnie uciec mówiąc, że chory sobie poradzi. Niestety raczej nie poradzi. Dodatkowo sprawę komplikują osoby, które mówienie o samobójstwie traktują jako sposób na zwrócenie na siebie uwagi. Zazwyczaj osoby cierpiące na depresje nie dyskutują z obcą osobą na temat samobójstwa. Traktują to jako ich sprawę. Dlatego jest tyle osób, które nigdy nie dowiadują się o powód samobójstwa ich bliskiego. Powodem była choroba. Długa, wyniszczająca umysł i spojrzenie na rzeczywistość. To nie było jedno wydarzenie. To były tysiące małych, które w głowie chorego urosły do rozmiarów góry.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here