Czas ząbkowania to często etap rozdrażnienia, płaczu i dyskomfortu malucha. Rodzice nie mają wówczas łatwego zadania, chcąc ulżyć dziecku i uspokoić je. Jak przebiega proces ząbkowania i jak możemy złagodzić jego objawy?

Ząbkowanie u niemowląt to trudny okres zarówno dla dziecka, jak i rodziców. Często towarzyszy mu płacz spowodowany bólem, a także potrzeba gryzienia wywołana swędzeniem dziąseł w jamie ustnej malucha. Pierwsze symptomy ząbkowania zauważyć możemy już u sześciomiesięcznego dziecka, choć zdarza się zarówno wcześniejsze, jak i późniejsze ząbkowanie u niemowląt. To, kiedy pojawią się pierwsze ząbki, zależy od czynników genetycznych i kondycji organizmu dziecka.

Dziąsła w okresie ząbkowania swędzą, puchną i wywołują u dziecka ogromny dyskomfort. Występuje nadmierne ślinienie się i potrzeba złagodzenia świądu poprzez gryzienie przedmiotów, które trafiają do rączek maluszka. Bolące dziąsła mogą też krwawić podczas wyrzynania ząbków. Płaczące, zmęczone ząbkowaniem dziecko potrzebuje specjalnej opieki i wyjątkowej troski.

Łagodzenie objawów ząbkowania

Delikatna tkanka dziąseł malucha zostaje rozerwana przez rosnące zęby. Metaliczny posmak krwi w ustach zwykle niepokoi dziecko, które sygnalizuje dyskomfort płaczem. Możemy przemywać dziąsełka jałowym gazikiem zamoczonym w naparze z rumianku lub kory dębu, które charakteryzują się działaniem łagodzącym opuchliznę. Podczas przemywania dziąseł dziecka warto wykonać palcem ich masaż przynoszący ulgę i zmniejszający swędzenie w jamie ustnej. Aby wykonać właściwie, należy stopniowo uciskać górne i dolne dziąsła dziecka, delikatnie rozcierając.

Wzmożone ślinienie się podczas ząbkowania może powodować podrażnienie delikatnej buzi niemowlaka, dobrze jest przecierać ją nawilżanymi chusteczkami lub mokrym ręcznikiem, by ślina nie zasychała na skórze. Ręcznik, w tym przypadku suchy, możemy podłożyć pod główkę dziecka na poduszkę, by wchłaniał nadmiar śliny wyciekający z usteczek podczas snu.

Na czas ząbkowania warto też kupić specjalny gryzak, wykonany z atestowanego materiału, pozwalający rozmasować dziąsła spuchnięte z powodu wyrzynania się ząbków. Dziecko ma wówczas ogromną potrzebę gryzienia, warto zatem zadbać, by przedmiot do tego wykorzystany był bezpieczny, nie wywołał zakrztuszenia się lub zatrucia maleństwa. Niektóre gryzaki posiadają funkcję chłodzącą – dobrze jest trzymać je w lodówce przed podaniem dziecku lub wypełniać chłodną wodą. Przyjemny chłód gryzaka złagodzi opuchliznę i podrażnienia dziąseł, dodatkowo uspokajając dziecko. Należy pamiętać o zachowaniu higieny gryzaka – wyparzać go i czyścić kilka razy dziennie, by bakterie nie miały dostępu do ranek na dziąsłach malucha, spowodowanych wyrzynaniem się zębów.

Odpowiednim produktem pomagającym łagodzić swędzenie dziąseł dziecka w okresie ząbkowania jest specjalny żel łagodzący, dostępny w aptekach i niektórych drogeriach. Środek ten, zwykle o przyjemnym dla dziecka smaku, służy do smarowania podrażnionych dziąseł ząbkującego maluszka, przy czym również ma działanie znieczulające i chłodzące.

Wyrzynające się ząbki maleństwa możemy już od pierwszych dni, gdy będą widoczne, czyścić za pomocą specjalnej silikonowej szczoteczki. Odpowiednia higiena jamy ustnej od początku życia pozwoli zachować zdrowie zębów, chroniąc je przed próchnicą i kamieniem nazębnym.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here