Kiedy wyjeżdżasz na zagraniczne wakacje, kluczową kwestią, o której powinieneś pamiętać, jest twój budżet. Czym płacić, by było to jak najbardziej opłacalne i jednocześnie bezpieczne? Na co uważać, dokonując transakcji za granicą?

Niezależnie od tego, czy robisz zakupy u Armaniego, rozkoszujesz się pyszną kawą w Starbucksie, czy stołujesz się w galerii handlowej, za wszystko możesz zapłacić kartą płatniczą. Szybko, sprawnie i bezpiecznie, ale czy tanio? Pamiętaj, żeby kontrolować swoje wydatki. A jeśli zabraknie ci środków, możesz je pożyczyć w portalu Smartpozyczka.pl.

Płacić kartą czy gotówką?

Do niedawna większość Polaków krytycznie patrzyła na transakcje bezgotówkowe poza granicami kraju. Urlop? Kiedyś tylko z gotówką w portfelu. Obecnie istnieje znacznie prostsze rozwiązanie, jakim jest karta płatnicza. Nie dość, że wygodna, bo nie musisz wymieniać waluty w kantorze, to również i bezpieczna. Pamiętaj też, że kartę możesz zablokować, a skradzionych pieniędzy raczej nie odzyskasz… Dlatego transakcje kartą, szczególnie zbliżeniowe, to komfortowe i przede wszystkim rozsądne rozwiązanie również na zagranicznych wakacjach.

Na co uważać, płacąc w obcym kraju kartą?

Korzystanie z karty płatniczej za granicą różni się nieco od jej używania w kraju. Przede wszystkim może wiązać się z pewnymi opłatami, które są wynikiem przewalutowań oraz prowizji pobieranej przez banki. Dlatego, jeśli dużo podróżujesz po świecie, dobrą opcją jest posiadanie konta walutowego.

Musisz być świadomym również tego, że nie w każdym miejscu zapłacisz „plastikiem”, dlatego niewielka ilość gotówki w kieszeni na „czarną godzinę” zawsze jest przydatna. Dowiedz się także, jaką prowizję nalicza twój bank za korzystanie z karty za granicą – niektóre z nich posiadają własną tabelę prowizji, a jeszcze inne proponują wypłaty za darmo w każdym zakątku świata.

Bezpiecznie w każdym miejscu

Zastanawiasz się, jak zabezpieczyć się przed kradzieżą karty za granicą? Najważniejszą zasadą jest zapisanie numeru telefonu banku, pod którym skontaktujesz się z wystawcą karty w przypadku jej ewentualnej utraty. Dobrym pomysłem jest także zakup etui antykradzieżowego – jeśli posiadasz kartę kredytową. Ograniczenie limitu dziennych transakcji i regularna kontrola środków na koncie to równie ważne zasady ochrony swoich pieniędzy. Jeśli chcesz uniknąć strat i ponoszenia dodatkowych kosztów, zastanów się nad ubezpieczeniem, dzięki któremu w przypadku kradzieży wydane przez złodzieja pieniądze zostaną zwrócone na twoje konto.

Bez względu na to, czy na wakacje zabierasz gotówkę, czy kartę – w każdym przypadku musisz zachować rozsądek i wszelkie środki ostrożności. Dzięki temu zamiast się zamartwiać, będziesz mógł cieszyć się wypoczynkiem.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here