Skoki ze spadochronem cały czas zyskują na popularności. Coraz więcej osób chce zakosztować przyjemności płynącej z możliwości swobodnego spadania i cieszenia się pięknymi widokami z odpowiednio dużego pułapu. Co trzeba wiedzieć, zanim zdecydujesz się na skok? Czy lepszym rozwiązaniem na początek są skoki tandemowe czy w pojedynkę?

Jak wygląda skok w praktyce?

Do wykonania skoku ze spadochronem niezbędny jest samolot, z którego pokładu będą skakać uczestnicy. Zwykle wznosi się na wysokość 3000- 4000 m, zależnie od lokalizacji i warunków pogodowych. Po osiągnięciu tego pułapu można oddać skok.

Dalszy przebieg sytuacji zależy od tego, czy zdecydowałeś się na skoki tandemowe, czy też skaczesz w pojedynkę. W każdym przypadku konieczne jest opuszczenie pokładu samolotu i rozpoczęcie swobodnego spadania. Na wysokości mniej więcej 1700 m należy rozłożyć spadochron, Na tym etapie rozpoczyna się część widokowa skoku, czyli szybowanie z rozpostartą czaszą spadochronu, które zazwyczaj trwa 10-15 minut. Jeśli chodzi o lądowanie, w przypadku skoków w tandemie, uczestnik nie musi robić zupełnie nic — o wszystko zadba instruktor.

Solo czy w tandemie?

Zdecydowana większość osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę ze spadochroniarstwem, wybiera skoki tandemowe. Dlaczego? Przede wszystkim ze względu na to, że nie wymagają one odbywania żadnych długich kursów ani profesjonalnych szkoleń. Wystarczy tylko krótki instruktaż przed skokiem.

Co więcej, podczas skoków w tandemie niemal cała odpowiedzialność spoczywa na instruktorze, który skacze razem z Tobą. To on czuwa nas wszystkimi aspektami technicznymi i nad tym, by poszczególne czynności były wykonywane poprawnie. Ty możesz po prostu cieszyć się widokami.

Czy warto?

Każdy, kto miał możliwość wykonania skoku ze spadochronem, z pewnością stwierdzi, że tak. Przeżycia i adrenalinę podczas lotu trudno porównać z czymkolwiek innym. Jeśli do tej pory nie miałeś do czynienia z tym sportem, na pewno warto spróbować.

Istnieją jednak sytuacje, w których mimo wszystko lepiej zrezygnować. Skoki ze spadochronem nie są dobrym wyborem w przypadku osób cierpiących na lęk wysokości. Nie powinieneś decydować się na nie również wtedy, gdy masz jakiekolwiek przeciwwskazania zdrowotne do lotów samolotem czy skoków.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z PL Strefy.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here