Skrzynki euro a efektywna dystrybucja towarów

0
1331

Wraz z rozwojem procesów dystrybucji i rozszerzaniem się rynków w Unii Europejskiej, dużą popularność zyskały pojemniki euro. Zestandaryzowane skrzynki załadunkowe umożliwiają optymalne wykorzystanie miejsca na podłożu lub paletach oraz bezproblemowy transport towarów do miejsca przeznaczenia.

Skrzynki euro – podstawowe informacje

Skrzynkami euro nazywamy plastikowe pojemniki o znormalizowanych wymiarach, służące do przechowywania, załadunku oraz transportu towarów. Norma euro została zdefiniowana w Niemczech przez Stowarzyszenie Przemysłu Motoryzacyjnego. Jej głównym zadaniem jest wsparcie globalnej logistyki poprzez usprawnienie łańcucha dostaw. Pojemniki euro posiadają standaryzowane wymiary (przystosowane do wielkości powszechnie wykorzystywanych europalet). W normie euro wyróżniono cztery rozmiary skrzynek: 400 mm x 300 mm oraz 600 mm x 400 mm (najczęściej używane), a także 300 mm x 200 mm i 800 mm x 600 mm.

Znaczenie pojemników euro w dystrybucji towarów

Stosowanie odpowiednich pojemników do transportu towarów może się wydawać stosunkowo mało istotnym aspektem złożonego łańcucha dostaw. W rzeczywistości jednak, skrzynki euro, umożliwiające składowanie towarów w stosach mogą znacznie poprawić wydajność oraz zmniejszyć całkowite koszty dystrybucji w różnych sektorach, zarówno detalicznych i hurtowych, jak i przemysłowych. Niezależnie od części świata, zarówno w Europie, jak i na Dalekim Wschodzie czy w Ameryce Północnej, towary transportowane są najczęściej na europaletach. Korzystanie z pojemników euro, umożliwiających maksymalne wykorzystanie przestrzeni na paletach, posiada więc głęboki sens ekonomiczny i ekologiczny.

Z punktu widzenia właścicieli fabryk lub magazynów, pakowanie i ładowanie towarów stanowi najważniejszy element łańcucha dostaw. Oparcie dystrybucji na plastikowych pojemnikach euro niezwykle usprawnia załadunek i tranzyt. W gospodarce, która staje się coraz bardziej otwarta na procesy globalizacyjne, w operacjach łańcucha dostaw zauważyć możemy wyraźną zmianę środka ciężkości – z innowacji na standaryzację. W świecie logistyki i dystrybucji, unifikacja jest bowiem synonimem prostoty, szybkości i niezawodności – wartości kluczowych dla efektywnego przepływu towarów.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here