Ciąża to czas, w którym szczególnie powinniśmy dbac o swój organizm. W końcu jesteśmy odpowiedzialne już nie tylko za siebie, ale i za drugiego, całkiem małego jeszcze człowieka. To też czas, kiedy organizm kobiety jest bardzo obciążony i wymaga specjalnej dbałości – odpowiedniej diety i aktywności fizycznej. Wiele kobiet obawia się jednak wykonywać ćwiczenia w ciąży, nie chcą narażać dziecka na niebezpieczeństwo. Czy słusznie? Czy aktywność fizyczna w trakcie ciąży jest poważnym zagrożeniem dla życia maleństwa?

Zobacz też: https://www.zdrowie.info.pl/cwiczenia-podczas-ciazy/

Przed rozpoczęciem ćwiczeń skonsultuj się z lekarzem

Zanim przejdziemy do szczegółów trzeba zaznaczyć, że ciąża u każdej kobiety przebiega inaczej. Wynika to z tego, że po prostu nasze organizmy różnią się od siebie, zmagają się tez z różnymi dolegliwościami. Przebieg ciąży i wszelkie zalecenia co do trybu życia w tym czasie powinny być traktowane przez pryzmat indywidualnych możliwości i potrzeb. Kwestie aktywności fizycznej należy skonsultować z lekarzem prowadzącym, aby mieć pewność, że będzie to w pełni bezpieczne. Zaproponowane przez nas aktywności zalecane są kobietom, które nie mają problemów zdrowotnych i innych przeciwskazań.

Korzyści z ruchu podczas ciąży

W normalnym przebiegu ciąży bez komplikacji ruch ma bardzo pozytywny wpływ zarówno na ciało kobiety jak i dobrostan  maleństwa. Nie patrzymy w tym wypadku jedynie na chęć zachowania zgrabnej sylwetki, ponieważ ćwiczenia w tym okresie nie mogą być zbytnio forsujące. Aktywność fizyczna ma wiele pozytywnych aspektów. Jednym z nich jest korzystny wpływ na metabolizm, trawienie, przeciwdziałanie zaparciom. Są to dolegliwości, z którymi często mierzą się kobiety w ciąży, natomiast siedzący tryb życia tylko pogłębia negatywne skutki. Regularna aktywność fizyczna przygotowuje tez organizm do wielkiego wysiłku jakim jest poród, a po nim często obciążająca fizycznie opieka nad noworodkiem. Ruch dostarcza nam tez spora dawkę endorfin i dotlenia nas, dzięki czemu poprawia się nasz nastrój, samopoczucie. A szczęśliwa mama to szczęśliwe dziecko. Warto więc zadbać o systematyczną dawkę ruchu. Najbezpieczniejsze będą: spacery, nordic walking, pływanie.

Przeczytaj też: http://www.juniorhandling.pl/warto-zrobic-rezonans-magnetyczny-kregoslupa/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here