Toksyny nagromadzają się w naszych organizmach po prostu bezustannie. Każdego dnia wraz z pożywieniem wprowadzamy do swojego ciała ogromne ilości zbędnych bakterii i chemicznych substancji, które zaburzają prace wszystkich naszych narządów i organów, jednocześnie oddziałując negatywnie na sam wygląd naszej skóry. Im więcej jest tych toksyn w organizmie, tym gorzej się czujemy. Dostrzegamy, że nasze samopoczucie spada, energia nie jest taka jak dawniej, a motywacja do działania znajduje się na poziomie zerowym, przez co nic już nam się nie chce. Jak oczyścić organizm z toksyn? Zanim zaczniemy sięgać po specjalistyczne zioła i zdecydujemy się na całkowitą zmianę dotychczasowej diety, powinniśmy dowiedzieć się, skąd w ogóle biorą się te toksyny w naszym organizmie. Przynajmniej przez pewien czas wyeliminujmy wszystkie czynniki mogące doprowadzać do ich powstawania. Dzięki temu nasza kuracja oczyszczająca na pewno okaże się skuteczniejsza.
Jak oczyścić organizm z toksyn? Z czego musimy zrezygnować?
Zanim rozpoczniemy swój właściwy detoks i przejdziemy na w pełni zdrową, bezpieczną i naturalną dietę, w której niestety nie pojawi się zbyt duża ilość naszych ulubionych produktów, spróbujmy się do tego wszystkiego odpowiednio przygotować. Na kilka dni przed rozpoczęciem diety wyeliminujmy ze swoich codziennych jadłospisów kilka najbardziej zagrażających nam artykułów. Im szybciej się od nich odzwyczaimy, tym lepiej dla nas. Wykluczmy zatem przede wszystkim napoje alkoholowe. Nawet lampka czerwonego wina nie będzie dobrym pomysłem, bo mimo iż dawniej uznawano, że taka ilość trunku dba jedynie o zdrowie organizmu, najnowsze badania pokazały, że jest to kompletna bzdura.
Alkohol zawsze nam szkodzi i przed detoksem musimy go unikać. Uważajmy też na kofeinę i zrezygnujmy z picia mocnej herbaty, kawy oraz wszelkich napojów energetycznych, zastępując je np. równie pobudzającą zieloną herbatą. Wykluczmy też wszystkie produkty, które mogą zawierać mąkę pszenną – chleb oraz makarony. Ostatnim krokiem do przygotowania się do detoksu oczyszczającego będzie porzucenie nałogu nikotynowego. W każdej chwili jesteśmy w stanie rozstać się z papierosami, jeśli tylko będziemy tego chcieć.
Z czego powinien składać się jadłospis na detoksie?
Początkowo zadbajmy o odpowiednie napoje. Zrezygnowaliśmy bowiem z kawy, napojów energetycznych i alkoholu, dlatego musimy czymś to wszystko zastąpić – a słodkie i gazowane soki nie będą zbyt ciekawą alternatywą. Pijmy przede wszystkim spore ilości wody. Pilnujmy, aby spożywać ją w dawce wynoszącej przynajmniej te dwa litry płynu na dzień. Możemy dodawać do niego świeżą cytrynę lub miętę, aby poprawić smak domowej lemoniady i przy okazji podwyższyć jej wartości odżywcze.
Przygotowujmy też sobie pożywne zupy. Kombinujmy z ich różnymi rodzajami, kupujmy świeże warzywa i następnie albo gotujmy je w wodzie z dodatkiem przypraw, albo tuż po ugotowaniu miksujmy na rozgrzewające kremy. Jedzmy jak najwięcej warzyw i owoców pod różnymi postaciami. Jeżeli trudno jest nam przełknąć na raz te dwa jabłka i banana, zawsze możemy je zmiksować, dodając do nich liście świeżego szpinaku bądź połówkę awokado. Koktajle będą fantastyczną propozycją na zdrowe drugie śniadanie czy przekąskę. Zaspokoją idealnie nasze zapotrzebowanie na coś słodkiego, przy okazji nas odżywiając.
Co jeszcze możemy jeść?
Kluczowe na detoksie będą oczywiście owoce i warzywa. Gdybyśmy jednak chcieli jeść je od rana do wieczora, już po paru dniach nie moglibyśmy na nie patrzeć, a na ich widok robiłoby się nam niedobrze. Jeden dzień na samych sokach i zupkach w zupełności wystarczy. Gdy już uda nam się go przetrwać, zacznijmy wprowadzać do swojego jadłospisu kolejne produkty. Do soków możemy dodać odrobinę sojowego lub kokosowego mleka, a zupkę zagęścić prawdziwą naturalną śmietanką. Posypujmy dania wartościowymi ziarnami i orzechami – pestki dyni fantastycznie połączą się z pomidorowym kremem zabielonym jogurtem. Możemy także stopniowo wprowadzać do swoich posiłków artykuły zawierające większe ilości węglowodanów. Zamiast wybierać biały ryż, sięgnijmy po ten dziki lub brązowy, na śniadanie jedzmy owsianki z otrębami pszennymi, a na kolację spożywajmy różnorodne kasze z warzywami. Po tygodniu zacznijmy urozmaicać te posiłki mięsem. Najlepsze będzie to rybie, zwłaszcza pochodzące z ryb bardzo tłustych – chociażby znanej nam dobrze i taniej makreli.
Jak jeszcze oczyścić organizm?
Teoretycznie wiemy już, jak oczyścić organizm z toksyn i gdybyśmy zastosowali się do wyżej wymienionych rad, moglibyśmy w dość szybkim tempie usunąć z niego wszelkie zanieczyszczenia i złogi. Specjalistyczne zioła tylko nam w tym pomogą. Rezygnując na pewien czas z picia ukochanej kawy, możemy zastąpić ją chociażby naparem z pokrzywy. Za sprawą swojego moczopędnego działania usunie ona z naszego organizmu sporą ilość toksyn. Zioła to naprawdę fantastyczne produkty, do których wszyscy powinniśmy się przekonać.