O zęby trzeba dbać, wszak są one naszą wizytówką, a ponadto swoistym odbiciem naszego stanu zdrowia. W związku z tym należy nie tylko myć je przynajmniej dwa razy dziennie, ale również przestrzegać diety korzystnej dla mineralizacji kości, w tym kości zębów, a także mocnych dziąseł. Przedstawimy garść porad, które pomogą odpowiednio zadbać o zęby. Dowiesz się też, jakie znaczenie ma dla nich witamina K2 D3.
Myj zęby w odpowiedni sposób i nie od razu po posiłku
Myć zęby przed czy po posiłku? Większość osób powie: oczywiście po. Jednak to nie wszystko, co należy wiedzieć. Po posiłku w jamie ustnej działają kwasy, które po jakimś czasie się neutralizują, dzięki wydzielaniu śliny. Umycie zębów od razu po posiłku może prowadzić do demineralizacji i erozji szkliwa ze względu na zbyt duże stężenie kwasów. Dlatego warto odczekać przynajmniej pół godziny do godziny i wtedy umyć zęby. Oczywiście trzeba użyć w miarę miękkiej szczoteczki, która jest szczególnie polecana dla wrażliwych zębów. Nie można też zbyt mocno szorować, aby nie uszkodzić szkliwa i dziąseł, które mogą przez to krwawić. Najlepiej stosować ruch wymiatający i nie kreślić idealnych kół, mocno przyciskając. Ruch okrężny można stosować tuż przy dziąsłach, a ruch wymiatający od dołu do góry, bądź od góry do doły przy pozostałej części zębów na dolnej lub górnej szczęce.
Używaj nici dentystycznej albo jedz jabłka lub marchewki
Nici dentystyczne są pomocne tuż przed szczotkowaniem zębów, aby wydostać spomiędzy przestrzeni międzyzębowych resztki jedzenia. Próba zrobienia tego szczoteczką może skończyć się krwawieniem dziąsła. Jeśli nie masz nici dentystycznej pozbyć się resztek jedzenia może pomóc co jabłko. Spożywanie jabłka pozwala wytworzyć dużo śliny, a ta z kolei zabić drobnoustroje i wyczyścić przestrzenie międzyzębowe. Można też sięgnąć po surową marchewkę, która ma podobne działanie, a ponadto może wzmacniać też dziąsła. Polecana jest także dla małych dzieci, którym wyrzynają się zęby, gdyż pomaga w kształtowaniu prawidłowego zgryzu.
Zażywaj witaminę K2 D3 i wzmocnij swoje zęby
Nie od dziś wiadomo, że wapń potrzebny jest dla zdrowych zębów i dziąseł. Jednak, aby mógł dobrze się wchłaniać i zamiast do kości i zębów nie gromadził się w naczyniach krwionośnych potrzebna jest witamina K2. Dodatkowo wapń nie wchłonie się odpowiednio bez witaminy D3. Dlatego suplement diety z witaminą K2 D3 jest nieodzowny dla prawidłowej mineralizacji kości i zębów. Witamina K2 może zapobiegać krwawieniu dziąseł i parodontozie, a witamina D3 wzmacnia szkliwo i dziąsła. Oczywiście jeśli to możliwe warto również swoją dietę wzbogacić o produkty, które są bogate w witaminę K2 i D3. W przypadku tej pierwszej mogą to być warzywa zielone jak brokuły, brukselka czy zielony groszek, a także pomidor, a w przypadku witaminy D – ryby morskie. Osoby, które nie stronią od spożywania tłustych ryb morskich, bogatych także w korzystne dla przyswajania wapnia kwasy Omega, zwykle cieszą się zdrowymi zębami. Warto wiedzieć, że korzystnie na zęby wpływa zwłaszcza spożywanie ryb ze szkieletami, np. szprotów czy sardynek. Jeśli jednak nie masz możliwości zjeść produktów bogatych w K2 i D3, możesz sięgnąć po dobrze przyswajalny suplement diety z witaminą K2 D3.
Nie zapominaj o regularnych wizytach u stomatologa
Dieta i przestrzeganie higieny jamy ustnej z pewnością mogą pomóc w utrzymaniu zdrowego i pięknego uśmiechu. Jednak nie zawsze odżywiamy się zdrowo, a jest szereg produktów, które nasze zęby wyraźnie osłabiają. Na ich kondycję wpływają również przebyte choroby czy zażywane leki, dlatego poza odpowiednią dietą należy pamiętać o wizytach kontrolnych u dentysty przynajmniej dwa razy w roku. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że Twoje zęby rzeczywiście są zdrowe.
Kierowanie się powyższymi wskazówkami może pomóc ograniczyć ilość wizyt u dentysty spowodowanych bólem zębów, czy ich ukruszeniem. Warto pamiętać, że również zgrzytanie zębami niekorzystnie wpływa na ścieranie się zębów. Na tą przypadłość może pomóc niwelowanie stresu bądź noszenie specjalnych nakładek. W większości przypadków problemów z zębami można uniknąć. Warto również zrezygnować ponadto z picia kolorowych, słodkich napojów, kawy, a także spożywania słodyczy oraz rzecz jasna palenia papierosów. Wszystkie te nawyki prowadzą do powstawania kamienia nazębnego, a w konsekwencji rozwoju próchnicy. Spożywanie witaminy K2 i D3 może to ryzyko znacząco zniwelować, jednak właściwa dieta jest także ważna. Dzięki niej nasze zęby mogą być nie tylko zdrowe, ale również bielsze.