Niewinne z pozoru chrapanie może skutkować stałe zmęczenie, odczucie niewyspania chociażby po kilkugodzinnym spoczynku czy drzemce w ciągu dnia. Choć powszechnie z chrapania żartujemy, nie można ignorować tej chorób, szczególnie w przypadku towarzyszących jej ryzykownych dla zdrowia bezdechów. Jak z nią walczyć? Oto proste sposoby na chrapanie.

Sposoby na chrapanie: zmiana stylu życia

Najpopularniejszą etiologią chrapania jest nieodpowiedni styl życia. Zanim zdecydujemy się wyjść do lekarza, warto zmienić parę złych nawyków, jakie mogą skutkować choroby związane z zaburzeniem snu.
Zmień pozycję snu, jeśli śpisz na wznak. Ułożenie na plecach powoduje pogłębienie chrapania. Dzieje się tak, bo język opada ku tyłowi, przez co zaczynają się usta i jest zwężenie kanału nosogardła i cieśni gardła. Chcąc efektywnie walczyć z chrapaniem, połóż się na boku. Materac prawej jakości spowoduje, że spanie w wszystkiej innej sprawie nie zaburzy efektywności spoczynku.
Wylecz dolegliwości. Jeśli chrapanie pojawia się sporadycznie i stosuje się szczególnie w ciągu podatności organizmu na przeziębienia, iż być spowodowane niedrożnością dróg oddechowych. Niewyleczony katar, zapalenie zatok lub powiększone migdałki, zmuszają do oddychania ustami, wywołując nieprzyjemne dźwięki.

przyczyny chrapania i jak sobie z nim radzić
Wybierz prawidłową poduszkę. Umożliwi ona ograniczyć chrapanie i wesprze w leczeniu zaburzeń snu. Dobór poduszki ma ważne znaczenie, ponieważ właściwe podparcie głowy, szyi i kręgosłupa w dużym stopniu wpływa na regenerację organizmu i zdrowy spoczynek. Śpij z płaską poduszką pod głową – przy jej wielkim ułożeniu drogi oddechowe się zwężają. Najlepszym wyborem jest poduszka anatomiczna, składająca się do kształtu głowy.
Zrezygnuj z używek. Nikotyna w papierosach jest etiologią zalegania śliny w tchawicy i krtani, podrażnia gardło oraz powoduje obrzęk śluzówki. Utrudnia to w ogromnym stopniu znajdywanie się powietrza z płuc. Na dwie godziny przed snem, warto także zrezygnować z alkoholu, który powoduje wiotczenie mięśni gardła i języka. Podobne funkcjonowanie mają środki nasenne i uspokajające.
Przejdź na dietę, jeśli masz nadwagę. Otyli chrapią zdecydowanie częściej i głośniej, zatem warto zwracać uwagę na to, co jemy oraz często ćwiczyć. Gimnastyka pozytywnie wpłynie na usposobienie, poprawiając przy tym rozciągnięcie mięśni. Poza tym szczuplejsza szyja zaprzestaje wywierać wpływ na drogi oddechowe.

Ćwiczenia na chrapanie

Czy można wyćwiczyć się tak, żeby nie chrapać? Otóż składa się, że w jednych przypadkach tak i jest to jedno z najskuteczniejszych rozwiązań, ponieważ należące do długofalowych. Ćwiczenia na chrapanie zakładają pracę nad mięśniami szczęki, mięśniami języka i szyi. Już tak prosta czynność, jak żucie gumy (najlepiej możliwie zwykłej, na przykład na bazie ksylitolu) wysuwając szczękę raz do przodu, raz do tyłu pomaga wzmocnić mięśnie szczęki. Co bardziej muzykalne osoby mogą postawić na regularny śpiew, który wzmocni mięśnie gardła.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here