Za co odpowiedzialna jest trzustka, gdzie się znajduje i jak boli trzustka? Na te i inne pytanie postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule.

Zacznijmy przede wszystkim, od przybliżenia terminu trzustki. Trzustka bowiem to narząd gruczołowy położony w górnej części jamy brzusznej. Trzustka jak każdy narząd pełni w naszym organizmie ważną rolę. Pełni ona następujące funkcje:

  • odpowiedzialna jest za produkcję soku trzustkowego,
  • wytwarza insulinę i glukagon (są to hormony wpływające na utrzymanie prawidłowego poziomu glukozy, zatem zaburzenia tej funkcji mogą być przyczyną cukrzycy).

Natomiast pozostaje pytanie, co może oznaczać ból trzustki?

Jak boli trzustka?

Jak boli trzustka?Przede wszystkim pewne jest to, iż jest to niepokojący objaw. Co również ciekawe, trzustka potrafi boleć na różne sposoby, cechą wspólną jest jednak to, że ból odczuwany jest w nadbrzuszu. Do przyczyn bólu trzustki natomiast, zalicza się stany chorobowe rozwijające się w obrębie trzustki.

Ból trzustki odczuwany wyłącznie w okolicy pleców, może wskazywać na raka trzustki.Innymi objawami towarzyszącymi mogą być, między innymi: złe samopoczucie, utrata masy ciała, wzdęcia.

Ból trzustki ciągły i świdrujący, może świadczyć o ostrym zapaleniu trzustki. W tym przypadku pojawia się również gorączka i żółtaczka, nudności, bóle mięśni, czy też podwyższone tętno.

Ból trzustki o charakterze napadowym i ciągłym, może natomiast wskazywać na przewlekle zapalenie trzustki. Towarzyszącymi objawami są: biegunki, wymioty lub brak apetytu.

Bóle trzustki pojawiają się również na przykład w przebiegu zaburzeń metabolicznych, takich jak: cukrzyca, nadczynności i niedoczynności przytarczyc lub też przy nieodpowiednim poziomie elektrolitów.

Jednak warto pamiętać o tym, iż odczuwalny ból nadbrzusza, nie powinien być bagatelizowany. Pojawiające się bóle trzustki wymagają konsultacji z lekarzem, który zleci odpowiednie badania. W przypadku objawów wskazujących na trzustkę zlecane są między innymi następujące badania:

  • badanie aktywności enzymów trzustkowych,
  • sprawdzenie stężenia białek,
  • tomografia komputerowa z kontrastem,
  • rezonans magnetyczny,
  • morfologia krwi,
  • USG.

Aby jednak uniknąć problemów z trzustką, warto przede wszystkim o nią zadbać odpowiednio wcześnie. Pomocna tu będzie oczywiście odpowiednia dieta: spożywanie pokarmów w mniejszych ilościach, ale za to częściej oraz stosowanie diety lekkostrawnej, niskotłuszczowej, unikanie alkoholu i rzucenie palenia.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here