Domowy budyń to świetna alternatywa dla gotowych produktów w proszku, które można kupić w zasadzie w każdym sklepie. Warto wiedzieć jak zrobić budyń samemu w domu, ponieważ jest on o wiele zdrowszy i smaczniejszy od tego kupnego. A przyrządzimy go w kilka chwil ze składników, które praktycznie zawsze mamy pod ręką, bo to podstawowe produkty w spiżarni każdej szanującej się gospodyni domowej.

Pyszny, zdrowy domowy budyń jest nie tylko składką, pożywną przekąska uwielbianą zarówno przez dzieci, jak i dorosłych, ale i świetnym dodatkiem do ciast, tortów, galaretek, deserów czy puddingów

Pyszny, zdrowy domowy budyń jest nie tylko składką, pożywną przekąska uwielbianą zarówno przez dzieci, jak i dorosłych, ale i świetnym dodatkiem do ciast, tortów, galaretek, deserów czy puddingówJego przyrządzeni może wydawać się skomplikowane, ale wcale takie nie jest. Oczywiście domowa wersja mlecznego kremu jest zdecydowanie bardziej pracochłonna niż zrobienie budyniu za pomocą gotowego proszku. Jednak domowy wyrób ma sporą przewagę nad gotowcem z torebki. Przede wszystkim mamy całkowitą kontrolę nad składem budyniu. W kupnym proszku często znajdują się sztuczne barwniki, aromaty, substancje słodzące (w tym bardzo szkodliwe szczególnie dla dzieci słodziki) i konserwanty. To nic dziwnego, przecież taki budyń ma długą datę ważności, naturalne składniki raczej się więc w nim nie znajdą. Tymczasem nasz własny domowy deser wzbogacimy tylko i wyłącznie świeżymi oraz zdrowymi dodatkami smakowymi i zapachowymi.

Jak zrobić budyń

Budyń to nic innego jak mleko, mąka, żółtka i cukier. I to w zasadzie wystarczy, aby przygotować najbardziej podstawową wersję domowego budyniu. Odmierzamy pół litra mleka. Połowę wstawiamy do zagotowania, natomiast do reszty dodajemy po dwie łyżki mąki ziemniaczanej i pszennej oraz dwa żółtka. Dokładnie łączymy składniki i przelewamy przez sitko, aby pozbyć się ewentualnych resztek białka. Do gotującego mleka można dodać również łyżkę masła dla wzbogacenia i pogłębienia smaków. Przyda się również odrobina słodyczy. Może to być zwykły cukier, cukier brązowy, trzcinowy, miód, syrop z agawy itp. Wybór jest uzależniony od naszych indywidualnych preferencji. Warto też dodać kilka łyżek cukru aromatyzowanego, który nada mleku waniliowy zapach. Jeszcze lepszym rozwiązaniem jest dorzucanie laski wanilii, po uprzednim wydrążeniu ziarenek.

Gdy mleko się zagotuje, pora połączyć wszystkie składniki. Warto zmniejszyć płomień, ponieważ gęstniejący budyń szybko się przypala. Z tego tez względu lepiej używać do tego celu garnka o grubym denku, aby masa nie przywierała do dna. Budyń mieszamy cały czas, aż do całkowitego zgęstnienia i zagotowania.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here