Łożysko przodujące jest to poważne powikłanie ciąży, które spowodowane jest nieprawidłową lokalizacją łożyska. W przebiegu takiego zaburzenia łożysko umiejscowione jest bardzo blisko wewnętrznego ujścia szyjki macicy. Łożysko przodujące można zdiagnozować przez badanie USG, a do najczęstszych objawów, które występują przy okazji tego schorzenia zalicza się krwawienie z dróg rodnych. Łożysko przodujące może stanowić zagrożenie dla życia i zdrowia matki, dlatego w przypadku wyboru metody porodu wskazane jest wykonanie cesarskiego cięcia. 

Przeczytaj też: https://akcemed.pl/lozysko-przodujace-co-oznacza-jakie-moze-miec-powiklania/ 

Łożysko przodujące – czym jest? 

Łożysko przodujące jest to przejściowy narząd płciowy, który Może rozwinąć się w okresie ciąży. Rolą łożyska jest pośredniczenie między organizmem matki a dziecka oraz umożliwienie płodowi odżywiania się i oddychania. Rozwija się ono w pełni około 18 – 20 tygodnia ciąży. Prawidłowa lokalizacja łożyska występuje w górnej części jamy macicy. W przypadku gdy umiejscowiony jest ono blisko ujścia szyjki macicy, wówczas mówimy o łożysku przodującym. 

Jakie są objawy łożyska przodującego? 

Głównym objawem łożyska przodującego jest krwawienie z dróg rodnych w zaawansowanej ciąży. Krwawienie to związane jest ze skurczami , które naruszają połączenie łożyska przodującego z macicą. Pierwsze krwawienie może zacząć się skąpo i nie powodować zagrożenia, ani dla kobiety, ani dla płodu. Jednak kolejne krwawienia mogą pojawić się w bardziej niebezpiecznym wydźwięku. Poza charakterystyczną lokalizacją łożyska, która widoczna jest na badaniu USG, można zauważyć też nietypowe ułożenie płodu – poprzeczne, ukośne lub podłużne pośladkowe. 

Jakie są przyczyny występowania łożyska przodującego? 

Niestety dokładne zjawiska tego schorzenia nie są znane, jednak do czynników ryzyka zalicza się: 

  • ciążę, która została przebyta wcześniej z łożyskiem przodującym, 
  • przebyte wyłyżeczkowanie macicy, 
  • wielorództwo, 
  • przebyte cesarskie cięcie, 
  • ciąża wielopłodowa, 
  • ciąża z wadami wrodzonymi płodu, 
  • wady rozwojowe płodu, 
  • zapłodnienie in vitro, 
  • wiek kobiety w ciąży, 
  • palenie papierosów. 

Jak wygląda leczenie łożyska przodującego? 

Postępowanie w przypadku łożyska przodującego występuje w poszczególnych trymestrach ciąży. Z pewnością kobieta ciężarna musi się oszczędzać. Konieczna jest zatem rezygnacja z pracy. Wymagane są też częste wizyty w szpitalu lub dłuższa obserwacja, a zwłaszcza w trzecim trymestrze ciąży. Czasami stosowane są też leki, które ograniczają zdolności skurczowej macicy. Kiedy dziecko nie jest w pełni dojrzałe, podawane są też glikokortykosteroidy, które mogą przyspieszyć dojrzewanie płuc. Kiedy dziecko jest już w pełni zdolne do samodzielnego przeżycia, wykonywane jest cesarskie cięcie. 

Zobacz też: http://www.fajnaoferta.pl/paciorkowiec-ciazy-czym-dlaczego-grozny/

[Głosów:1    Średnia:1/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here