Alkoholizm w zaawansowanym stadium jest niełatwy do przegapienia. Zazwyczaj trudno jednak zauważyć jego pierwsze objawy, są one przez nas niedostrzegalne bądź ignorowane. W początkowym stadium alkoholik coraz częściej wychodzi z domu na „towarzyskie piwko” bądź relaksuje się nim w domowym zaciszu, po ciężkim dniu. Nic dziwnego, że nie zauważamy pierwszych niewinnych symptomów, gdyż niemal każdy czasem lubi wypić lampkę wina lub inny trunek. Nie ma w tym nic niepokojącego, o ile po lampkę nie zaczyna się sięgać coraz częściej i częściej.
Często błędnie sądzimy, że patologiczne nadużywanie alkoholu musi wiązać się zawsze z codziennym intensywnym piciem. W wielu sytuacjach jest to przeplatanka dni abstynencyjnych z ponownym sięganiem po alkohol.
Jakie są objawy alkoholizmu?
Za zasadniczą oznakę alkoholizmu należy uznać niemożność powstrzymania się przed sięgnięciem po procentowy trunek oraz cierpienie po jego odstawieniu. U alkoholika, po przerwaniu picia można zaobserwować pewne symptomy, np. nudności i wymioty. Często są to również problemy z sercem i ciśnieniem. Alkoholicy po odstawieniu borykają się z drżącymi kończynami, oblewają ich poty, czasem doświadczają stanów lękowych. Czasy abstynencji mogą wiązać się z ogólnym uczuciem niepokoju, napięcia i nadwrażliwością na dźwięki.
Alkoholicy cierpią z powodu braku kontroli przed sięgnięciem po butelkę. Często zdają sobie sprawę z istniejącego problemy, nie są jednak w stanie zaprzestać picia.
Jak wyjść z alkoholizmu?
Leczenie alkoholizmu wiąże się z psychoterapią indywidualną bądź grupową. Pierwszym czynnikiem jaki musi nastąpić jest nazwanie problemu, zdanie sobie sprawy z zaistniałej sytuacji i chęć jej przerwania. Terapia odbywa się według dobranego przez specjalistę planu. Wiąże się również z detoksem polegającym na odstawieniu alkoholu, przy czym trzeba zmierzyć się z nieprzyjemnymi dolegliwościami. Podczas odtruwania organizmu podawane są niezbędne witaminy, minerały i środki uspakajające, w celu doprowadzenia organizmu do pożądanego stanu.
Od czego zaczyna się alkoholizm?
W obecnych czasach alkohol uczestniczy w wielu sytuacjach, tradycja często stawia butelkę na stół podczas wszelakich spotkań towarzyskich. Problem zaczyna się jednak często, gdy na siłę szukamy i tworzymy sytuacje gdzie można sięgnąć po „usprawiedliwiony trunek”, a gdy sytuacja jest niemożliwa do osiągnięcia rekompensujemy ją sobie pijąc samotnie we własnym zakątku. Trzeba zdać sobie sprawę z konsekwencji jakie grożą naszemu zdrowiu fizycznemu i psychicznemu, co w świadomym stopniu może pomóc w niedopuszczeniu do zbędnej przesady.
Źródło: https://uzaleznienia-terapia.pl/blog/naduzywanie-alkoholu-po-czym-poznac-alkoholika/