Popularna pokrzywka to jeden z typowych objawów organizmu na kontakt z alergenem. Zaczerwieniona, piekąca i mocno swędząca skóra, której często towarzyszy pojawienie się bąbli – to właśnie główne jej objawy.

Precz wiosno!

To właśnie w okresie wiosenno-letnim pyli najwięcej roślin, które budzą się do życia. Dlatego alergicy są narażeni na kontakt z wszelkiego rodzaju alergenami. Ważne jest, aby w tym okresie ograniczyć bezpośredni kontakt do jak najmniejszego.

Leczenie alergii nie jest proste. Ciało człowieka uczula się na różne substancje. Typowy alergik z uczulony np. na pyłki drzew za rok może odczuwać również alergię na pyłki trawy, mimo iż do tej pory ten problem go nie dotyczył.

Przyczyną pojawienia się alergicznej pokrzywki jest właśnie bezpośredni kontakt z roślinami, które uczulają. Jeżeli wiesz jaka zieleń przyczynia się do powstanie tych nieprzyjemnych objawów postaraj się nie przebywać w jej pobliżu.

Groźne mogą być także chemiczne środki ochrony roślin. Postaraj się zamienić je na preparaty naturalne lub zachowuj odpowiednią ostrożność.

Pokrzywka alergiczna jest również częstym efektem na nadmierną ekspozycję na słońce – osoby nadwrażliwe na promienie słoneczne powinny nie zapominać o filtrach i w miarę możliwości ograniczyć przebywanie w pełnym słońcu.

objawy pokrzywki i powody wystepowania

Konsultacje z lekarzem

Wystąpienie pokrzywki alergicznej na ciele wiąże się z wieloma nieprzyjemnymi dolegliwościami – zaczerwienienie, pieczenie, swędzenie, zmiany skórne w postaci bąbli. Objawy powinny ustąpić po kilku lub kilkunastu godzinach, w skrajnych przypadkach utrzymują się one czasami kilkanaście dni a nawet lat, a także może przenosić się na większe partie skóry.

O ile objawy występują jedynie w zmianach skórnych, nie ma się o co martwić. Mogą jednak pojawić się w bardziej niepokojącej wersji.  Mowa tu o opuchliźnie, która dotyka obszarów twarzy. Spuchnięty język, gardło czy krtań wywołują problemy z oddychaniem. Przy tego rodzaju objawach należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem. Dostępne bez recepty leki przeciwhistaminowe skutecznie łagodzą objawy pokrzywki alergicznej. Jednak wymagają one konsultacji z lekarzem.

Jeśli nie jesteś pewny, że zmiana, która pojawiła się na twoim ciele jest pokrzywką, możesz zastosować skuteczny, domowy sposób sprawdzenia. Będziesz potrzebował tylko i wyłącznie swojego palca – naciśnij miejsce objęte zaczerwienieniem, jeżeli zrobiło się jaśniejsze wtedy możesz być prawie pewien, że to pokrzywka alergiczna!

Istnieje wiele domowych metod na złagodzenie pokrzywki. Najlepsze są oczywiście zimne okłady, stosowanie preparatów nawilżająco-chłodzących, świetnie sprawdzają się żele z aloesu a dla nieco wytrwalszych wybawieniem może okazać się sok z cebuli – używaj go jako toniku i przemywaj obszary dotknięte pokrzywką.

U niektórych osób może wywołać wstrząs anafilaktyczny, w tym wypadku konieczne będzie natychmiastowe wezwanie karetki pogotowia! Dlatego w miarę możliwości, staraj się unikać kontaktu z alergenem.

[Głosów:1    Średnia:4/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here