Ciąża, choć bywa trudnym momentem w życiu przyszłych rodziców, to jest to okres niezapomniany, w którym oczekuje się przyjścia na świat nowego członka rodziny. Ciąża może stanowić wspaniały czas zwłaszcza wtedy, gdy przebiega prawidłowo. Aby się o tym przekonać należy wykonać niezbędne badania, które sprawią, że przyszła mama będzie mogła spokojnie oczekiwać dziecka. Jednym z takich obowiązkowych badan jest badanie glukozy w ciąży.

Jak wygląda badanie glukozy w ciąży?

Skierowanie na opisywane badanie można otrzymać już podczas pierwszej wizyty u lekarza, po to, aby wykluczyć pierwsze objawy cukrzycy ciążowej, która jest często wykrywalna u przyszłych mam. Trzeba pamiętać, aby zrobić je na czczo, ponieważ to wtedy można otrzymać najbardziej miarodajny wynik. Po jego otrzymaniu lekarz decyduje jak postąpić w przypadku danej pacjentki. Prawidłowy wynik wynosi 60–95 mg/dl i wtedy oczywiście nie ma się, czym martwić. Jeżeli natomiast stężenie glukozy wyniosło od 95 – 125 mg/dl to lekarz powinien skierować kobietę ciężarną na dodatkowe badanie tak zwany doustny test obciążenia glukozy. Niestety, jeżeli zawartość glukozy we krwi przekroczy 125 mg/dl to będzie potrzebna wizyta w poradni diabetologicznej, w której otrzyma się konkretne zalecenia. Musimy zadbać o to, aby cala ciąża mimo wszystko przebiegała prawidłowo.

Krzywa cukrowa normy – na czym polega badanie?

Krzywa cukrowa normy to dodatkowe badanie, na które kierowana jest kobieta w celu dokładnego sprawdzenia poziomu cukru we krwi. Posiada ono również inne nazwy, między innymi wspomniany już test obciążenia glukozą. Po takim badaniu otrzymuje się krzywą cukrową w ciąży, która wskazuje na ewentualne zaburzenia lub tez prawidłowość w ciele kobiety. Krzywa cukrowa w ciąży to badanie, na którym sprawdzana jest praca trzustki i czas przetworzenia przez nią podanej dawki insuliny. Po spożytej przez przyszłą mamę dawce glukozy, w 120 minucie sprawdzany jest poziom cukru we krwi. Stwierdza się, że jeżeli poziom cukru wynosi poniżej 140 mg/dl, to wspomniany organ prawidłowo poradził sobie z podanym cukrem i wyprodukował w tym czasie potrzebną organizmowi insulinę. Krzywa cukrowa w ciąży podaje dokładną cukrową sytuację, jaka zachodzi u ciężarnej kobiety.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z https://www.gyncentrum.pl/blog/pl/krzywa-cukrowa-w-ciazy

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here