Każda pora roku jest inna, zmienia się pogoda i przyroda. To wszystko ma bardzo duży wpływ na człowieka – na nasze zdrowie i samopoczucie. Kiedy jesteśmy tego świadomi, mamy dużą szansę, aby zapobiec negatywnym konsekwencjom następujących zmian.

Najgorsza na naszej szerokości geograficznej jest jesień. Zimny wiatr, ciągła plucha, spadające liście, błoto, kałuże i przenikliwy do szpiku kości chłód. Musimy się przed tym bronić. Na szczęście są na to ogólnodostępne sposoby, np.: witaminy i minerały, które mogą podbudować nasze samopoczucie. Pytanie – jakich konkretnie potrzebujemy i gdzie ich szukać?

Witamina D3

Jesień to niewdzięczna pora roku, która wprawia człowieka w gorszy nastrój. Jest to spowodowane brakiem słońca, kryjącego się za grubymi warstwami chmur. Brak promieni słonecznych to jednocześnie brak witaminy D w naszym organizmie, która wytwarzana jest w wyniku przekształceń cholesterolu właśnie pod wpływem słońca.

Naturalne źródła witaminy D3 to tłuste ryby, jak makrela, sardynki, łosoś czy tuńczyk. Ponadto znajdziemy ją w wątróbce, kurzych jajach, mleku i pełnotłustych serach. Musimy być jednak świadomi, że spożywanie tego rodzaju produktów nie jest w stanie w pełni pokryć naszego dziennego zapotrzebowania. Z tego powodu powinniśmy zastanowić się na jej suplementacją. Na początek warto wykonać badania na poziom witaminy D3. Następnie można rozpocząć przyjmowanie witaminy w kapsułkach. Witaminę D3 powinniśmy przyjmować jesienią i zimą, jednak w przypadku złych wyników badań lub pracy w ciemnych, zamkniętych pomieszczeniach, może się zdarzyć, że lekarz zaleci nam korzystanie z suplementów przez cały rok.

Witamina D zazwyczaj nie lubi braku towarzystwa. Powinna być przyjmowana w sąsiedztwie witaminy A, która chroni przed toksycznością witaminy D, a także magnezu oraz witaminy K.

Na chandrę – witaminy z grupy B

warzywa

Witaminy z grupy B to bardzo złożona armia witamin, które zapewniają prawidłowe funkcjonowanie naszego układu nerwowego. Ponadto są bardzo istotne podczas wielu procesów zachodzących w naszym organizmie. Poprawiają koncentrację, zapewniają dobry nastrój i łagodzą napięcie nerwowe. Te powody pokazują, że nie możemy dopuścić do zbytniego obniżenia ich poziomu w naszym organizmie. W naszej diecie powinny znaleźć się produkty zbożowe (ryż, kasze, płatki owsiane), nasiona roślin strączkowych, wędliny i mięso dobrej jakości, orzechy, ziemniaki, nasiona słonecznika czy dyni.

Nie jesteśmy mistrzami układania zdrowej diety? Po wizycie u dietetyka nie mamy czasu, aby choćby spojrzeć na rozpisany jadłospis, a mimo to chcemy trzymać się zdrowej diety? Mamy na to doskonałe rozwiązanie! Catering dietetyczny Poznań będzie dla nas idealnym pomysłem.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here