Rozwój nowoczesnych technologii pozwala na optymalizowanie procesów stosowanych w wielu dziedzinach, także w budownictwie. Budownictwo modułowe stanowi nowoczesną alternatywę dla tradycyjnego budownictwa i w ostatnich latach stale zyskuje na popularności. Ten rodzaj budownictwa opiera się na wykorzystywaniu prefabrykatów przestrzennych, a zatem gotowych modułów budynku, z których później, mówiąc najprościej, składa się całą konstrukcję.

Budownictwo modułowe – co charakteryzuje poszczególne moduły?

W zależności od konkretnego prefabrykatu, jego wykończenie może dotyczyć różnych stopni zaawansowania, jednak wszystkie charakteryzuje wysoka jakość, często wyższa, niż ta osiągalna w tradycyjnym budownictwie. Różnica ta wynika z warunków, w jakich powstają prefabrykaty, podczas gdy typowe prace budowlane trudno jest dokładnie kontrolować na każdym etapie, poszczególne moduły powstają w fabrykach, gdzie istnieje możliwość dopilnowania każdego etapu pracy.

Podczas produkcji, od razu montowane są takie elementy, jak drzwi, okna, podłogi, ściany działowe, dachy z pokryciem, a nawet wszelkie instalacje. W zależności od wymaganego standardu, mogą charakteryzować się różnym poziomem wykończenia i wyposażenia, od stany surowego, po stan, w którym wszystko jest praktycznie gotowe. Ideą budownictwa modułowego, jest ograniczenie prac na samej budowie, dlatego prefabrykaty wyjeżdżające z zakładów powinny być w pełni wykończone.

Rodzaje domów modułowych

Domy szkieletowe

Najczęściej, mówiąc o domach modułowych, spotyka się konstrukcje szkieletowe, wykonane ze stali, na które później nanosi się keramzytobeton lub różnego rodzaju płyty, w tym także te wykonane z drewna. Za izolacje służy pianka poliuretanowa, styropian lub wełna mineralna, co pozwala na osiągnięcie ścian zbliżonych do standardów budownictwa energooszczędnego.

Domy betonowe

Rzadziej można spotkać się z modułami betonowymi, które w całości produkowane są w zakładach prefabrykacji betonu. W tym przypadku, zarówno ściany, jak i dach łączy się poprzez proces zastygania materiału. W wyniku tej technologii, powstaje trwała konstrukcja. Przy domach betonowych często stosuje się popularne zielone dachy, które zachwycają swym pięknem szczególnie w dużych aglomeracjach, gdzie dostęp do roślinności jest ograniczony.

Sprawdź specyfikację domów modułowych na stronie https://mjproject.tech/domy-modulowe/ – dowiedz się więcej o takich rozwiązaniach.

Korzyści płynące z budownictwa modułowego

Głównym czynnikiem przemawiającym za budownictwem modułowym, jest skrócenie czasu budowy. Korzystanie z gotowych prefabrykatów pozwala na znacznie szybsze postawienie całych konstrukcji, a przy tym ich jakość jest wyższa, niż w przypadku tradycyjnych rozwiązań. Dodatkowo, prace nad budową mogą trwać niezależnie od warunków atmosferycznych, a przy tym technologia ta pozwala na dowolne rozbudowanie budynku. Gdyby zaszła taka konieczność, możliwe jest nawet przemieszczenie całego budynku modułowego i ustawienie go w nowym miejscu. Są to tylko niektóre z zalet tej nowoczesnej dziedziny z zakresu budownictwa i architektury. W Polsce technologia ta dopiero się rozwija, jednak już teraz zyskuje wielu zwolenników.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here