Mnóstwo osób przez cały rok używa dokładnie tej samej kołdry. Mało kto posiada różne kołdry na różne pory roku, więc przeważnie latem czy wiosną śpi się pod tym samym płatem materiału co jesienią czy zimą. Nie jest to najbardziej optymalne i najzdrowsze rozwiązanie. W wielu przypadkach zaleca się więc używanie kołder letnich.

Nie tylko na lato

Nazwa produktu wskazuje na jego zastosowanie i sugeruje, że powinien być on używany właśnie w okresie letnim. Latem na pewno, ale w wielu przypadkach te lżejsze i cieńsze kołdry mogą sprawdzać się bardzo dobrze przez cały rok. Temperatura zewnętrzna nie zawsze odzwierciedla przecież temperaturę panująca we wnętrzu mieszkania czy domu.

Jeżeli natomiast w sypialni jest bardzo ciepło nawet zimą i jesienią, oznacza to, że takie kołdry letnie mogą przyjąć postać kołder całorocznych, których będzie się używać dosłownie zawsze.

Uwaga na przegrzewanie

Każdy powinien natomiast zwracać uwagę na to, jakie uczucia towarzyszą mu podczas zasypiania, w środku nocy oraz tuż po przebudzeniu. Silny dyskomfort może wynikać z nadmiernej duchoty i przegrzania ciała. Naprawdę ciężko jest normalnie zasnąć, jeżeli człowiekowi jest po prostu za gorąco.

Ogólnie rzecz biorąc po przykryciu się kołdrą – czy to kołdrą letnią, czy to zimową – temperatura ciała wciąż nie powinna przekroczyć najbardziej optymalnej dla niej wartości, czyli 36,6 stopni C. Jeżeli jest ona wyższa, oznacza to że w sypialni może być po prostu za gorąco.

Inne sygnały ostrzegawcze

Istnieje jeszcze kilka takich specyficznych i bardzo charakterystycznych sposobów zachowania, po których można poznać, że nadszedł czas na to, by zainwestować w lekkie kołdry letnie. Niepokojącym objawem będzie np. ciągłe wybudzanie się w nocy. Tym bardziej, jeżeli przy każdym takim zdarzeniu człowiek budzi się dosłownie zlany potem i często musi zmieniać piżamę w ciągu nocy.

Kołdry letnie sprawdzą się też u tych, którzy nie są w stanie spać całkowicie przykryci normalnymi kołdrami, bo jest im wtedy za gorąco. Ogólnie rzecz biorąc zdrowszy sen uzyskuje się w chłodnym otoczeniu niżeli tym bardzo ciepłym. Naprawdę bezpieczniej jest czasem lekko przemarznąć niżeli każdego dnia przegrzewać ciało i w ten sposób zaburzać jakość wypoczynku.

Kołdry letnie dostępne są w ofercie Vege Home.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here