Kancelaria notarialna cieszy się w ostatnich latach sporym zainteresowaniem. Studia prawnicze trwają 5 lat i są niezwykle wymagające. Tylko nielicznym osobom udaje się je ukończyć, a później jeszcze zdać aplikację.

Kim jest notariusz?

Notariusz to zawód zaufania publicznego, a jego główne zadanie to sporządzanie umów oraz poświadczanie dokumentów. W tym artykule wyjaśnimy, dlaczego warto korzystać z usług kancelarii notarialnych, a także wymienimy cechy dobrych notariuszy.

Należy pamiętać, że notariusz uprawniony jest przede wszystkim do tworzenia aktów notarialnych. Do prowadzenia innych czynności także niezbędna jest obecność notariusza. Warto dodać, że ustawa z 14 lutego 1991 roku Prawo o notariacie dokładnie reguluje tę działalność.

Usługi kancelarii notarialnej

Można mieć pewność, że umowa odpowiada przepisom prawa, jeśli została sporządzona u notariusza. Umowy sprzedaży oraz intercyzy również tworzone są po to, żeby zminimalizować liczbę sporów sądowych.

O podpisaniu aktu notarialnego muszą koniecznie pamiętać osoby, które planują sprzedaż nieruchomości. Według powszechnej opinii jest to również ostatni etap transakcji. Warto mieć na uwadze, że osobą, która jest odpowiedzialna za sporządzenie takiej umowy jest oczywiście notariusz. Podpisanie umowy przedwstępnej również można zlecić notariuszowi. Taka umowa gwarantuje realizację przyszłych postanowień.

Udział notariusza

Swoich praw przed sądem mogą dochodzić osoby poszkodowane na skutek niewywiązania się z warunków umowy. Można korzystać z pomocy kilku notariuszy jednocześnie, ponieważ konkurencja jest naprawdę bardzo duża. W formie aktu można też uzyskać taki dokument jak intercyza. Warto jasno podkreślić, że intercyza wprowadza majątkową rozdzielność i jest umową małżeńską majątkową.

Od momentu podpisania intercyzy małżonkowie posiadają majątki odrębne. W ostatnich latach intercyza cieszy się sporą popularnością. Intercyzę mogą sporządzić nie tylko obecni, ale również przyszli małżonkowie. Można to zrobić również wtedy, gdy pojawią się finansowe kłopoty. Intercyza może przybrać różną formę i jest to uzależnione od sytuacji oraz oczekiwań małżonków. Kancelaria notarialna może potwierdzić intercyzę i wtedy jest ona ważna w świetle prawa. Ze sprawami spadkowymi także można się udać do notariusza.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy notariusz-bydgoszcz.com.pl.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here