Odpowiednie obciążenie sztang, to podstawa skutecznego treningu. Zadaniem ćwiczeń ze sztangą jest rozbudowa i modelowanie wielu grup mięśni. Obciążenia do sztangi różnią się od siebie wielkością, rodzajem i materiałem, z którego są wykonane.

Rodzaje obciążenia

Obciążenia żeliwne, są najbardziej klasycznym i popularnym rozwiązaniem. Charakteryzują się tym, że bez znaczenia czy to są kettlebells, hantle czy talerze do sztangi, wszystkie będą mieć stosunkowo niewielkie rozmiary. W porównaniu z innymi obciążeniami, wykonanymi z innych materiałów.

Dzięki niewielkim rozmiarom, trening z ich użyciem jest bardziej komfortowy. Obciążenia żeliwne, są również bardziej odporne na zniszczenie. Raz zakupione, starczą na długo.
Korzystając z nich w domu należy uważać na podłogę, mogą powodować uszkodzenia.

Obciążenia bitumiczne, talerze wykonane z tego materiału, stają się coraz bardziej popularne. Posiadają warstwę amortyzującą, dzięki której mniej niszczą powierzchnie, na której są przechowywane. Ich cena jest niższa, niż obciążeń żeliwnych.
Takie obciążenia, są polecane osobom o niższym budżecie oraz początkującym, którzy stosują narazie niższe obciążenie, a wielkość talerzy nie ma dla nich znaczenia.

Obciążenie, jakie są najpopularniejsze rodzaje?

Jak dobrać obciążenie do sztangi?

Aby prawidłowo dobrać ciężar obciążenia do sztangi, należy wyznaczyć maksymalną siłę mięśniową. Maksymalna siła mięśniowa jest to ciężar, który jesteśmy w stanie podnieść tylko raz. Odpowiednia waga ciężaru do ćwiczeń, to waga pomiędzy 60% a 80% siły maksymalnej. Osoby początkujące powinny stopniowo zwiększać ciężar obciążników.

Zasady zwiększania obciążenia

Każdy kto trenuję na poważnie, powinien pamiętać o zasadach treningu piramidowego. Przestrzegając tych zasad, mamy gwarancję, ze trening będzie bezpieczny.
Podczas pierwszych treningów obciążenie powinno być nieduże. Z czasem jeżeli problem z wykonywaniem ćwiczeń minie, można zwiększyć obciążenie.
W miarę nabierania siły, należy zwiększać obciążenie o około 10%.

Przeczytaj też: http://www.juniorhandling.pl/maty-amortyzujace-czym-sie-roznia-poszczegolne-rodzaje/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here