Grzyby to bardzo aromatyczny składnik wielu potraw pojawiający się w kuchniach całego świata. Mogą być tylko dodatkiem do mięs i warzyw, lub być przewodnim składnikiem w potrawie. Grają główną rolę wśród tradycyjnych dań wigilijnych.

Jak długo gotować grzyby?

Jak długo gotować grzybyDo najlepszych potraw z grzybów należą sosy, zupy lub farsze do nadziewania np. pierogów, krokietów czy mięsnych rolad. Można też robić grzyby marynowane, np. w occie. Sama woda w której gotowały się grzyby może posłużyć jako aromatyczny wywar, który można wykorzystać na wiele sposobów.

Najtańsze, najłatwiej dostępne i bardzo łatwe w przygotowaniu są pieczarki. Wiele osób wybiera je na co dzień, ponieważ nie wymagają one długiego gotowania czy obsmażania, można wykorzystać je np. do pizzy, zapiekanek czy przyrządzenia sosu. Jednak dużo bardziej szlachetne, pełne smaku i przede wszystkim aromatu są grzyby leśne. Do najpopularniejszych należą borowiki, prawdziwki, podgrzybki, kurki czy maślaki. W kuchni chińskiej najpopularniejsze są grzyby mung.

Grzybobranie

Jeśli znamy się na grzybach, możemy w sezonie udać się do lasu. Grzyby kupimy też oczywiście w sklepach, jednak świeże są raczej trudno dostępne – najłatwiej znaleźć je w sezonie na lokalnych targach. W większości sklepów dostaniemy grzyby mrożone lub suszone. Nie tracą one nic ze swojego aromatu, wiec z powodzeniem można ich używać. Dużym plusem jest też fakt, że mają odpowiednie atesty, dlatego też ich spożywanie jest całkowicie bezpieczne. Trzeba jednak wiedzieć, że grzyby leśne nie są tanie. Za kilka gramów suszonych borowików zapłacimy około 8 zł.

Wielu osobom wydaje się, że przyrządzanie potraw z grzybów jest czasochłonne i trudne. Nie wiedzą jak przygotować oraz jak długo gotować grzyby. Wbrew pozorom nie jest to wcale skomplikowane. Świeże grzyby wymagają przede wszystkim dokładnego oczyszczenia, aby nie znalazły się na nich resztki piasku, które mogłyby sprawić, że potrawa zgorzknieje i będzie nieprzyjemnie „chrupać”. Grzyby suszone przed ugotowaniem wymagają namoczenia w wodzie, najlepiej na całą noc. Jeśli został w nich jakiś piasek, opadnie on na dno, dlatego też należy je przelać do czystego garnka, ale do gotowania użyć wody w której się moczyły. Grzyby świeże i mrożone nie wymagają wcześniejszego moczenia. Większość rodzajów grzybów gotujemy około 30 minut, ale zależy to oczywiście też od tego na jak duże kawałki je pokroimy. Najlepiej sprawdzić w trakcie gotowania czy grzyby są już wystarczająco miękkie.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here