Wianki są obecnie bardzo modnym i bardzo popularnym dodatkiem. Wystarczy zawitać do kilku większych sklepów odzieżowych by przekonać się, że faktycznie tak jest. Na działach oferujących dodatki i akcesoria wręcz roi się od imitujących prawdziwe kwieciste wianki ich tekstylnych odpowiedników. W dodatku bardzo często posiadają one zamocowaną z tyłu gumkę, by mogły one imitować opaskę do włosów i co za tym idzie, być wygodniejsze i praktyczniejsze w noszeniu i użytkowaniu. Czy można taki wianek wykonać samemu? Oczywiście, w tym artykule przeczytasz o tym, jak zrobić wianek.

Moda na wianki

jak zrobić wianekCzy wianki takie znajdziemy w sklepach zawsze? Cóż, wygląda na to, że tak. Szczególny rozkwit zainteresowania tego typu produktami przypadał mniej więcej na lato 2015 roku, kiedy to blogerki modowe oraz inne artystki (bądź po prostu celebrytki) pokochały wręcz tego typu ozdoby. Nosiły je wtedy najchętniej podczas festiwali muzycznych, szczególnie zaś najpopularniejszej chyba w tym temacie Coachelli, a więc kalifornijskiego festiwalu, który każdego roku przyciąga potężne tłumy uczestników. W pewnych kręgach festiwal ten jest wręcz ikoną oraz swego rodzaju celem. Istnieje bowiem dość liczne grono ludzi, którzy marzą o tym, by choć raz odwiedzić Coachellę w trakcie tegoż właśnie święta muzyki popularnej oraz rozrywkowej.

Jak się jednak okazuje (a wskazują na to przede wszystkim wyniki sprzedaży), zainteresowanie wiankami po roku 2015 wcale nie spadło, jak przewidywali eksperci. Według nich był to jednorazowy trend, który miał „umrzeć śmiercią naturalną” wraz z zakończeniem sezonu festiwalowego. Jak już wspomnieliśmy, tak się jednak wcale nie stało. Zainteresowanie wiankami nadal jest ogromne. Młode dziewczęta (a także dorosłe kobiety, nie ma co zaprzeczać – one również wchodzą w skład grupy konsumentek decydujących się na zakup tego właśnie typu produktów) nadal kupują ogromne ilości wianków. Nie rezygnują z nich w okresie festiwalowym (bowiem to właśnie festiwalowiczki są, można by rzec, grupą docelową). Jednakże noszą je chętnie również na inne okazje.

Krakowskie Wianki

Świetnym pretekstem ku temu są między innymi Krakowskie Wianki. To święto, które organizowane jest corocznie przez władze Krakowa. Jak sama nazwa wskazuje, głównym tematem zainteresowania tejże imprezy są właśnie wianki, wedle pogańskiej tradycji spuszczane niegdyś wraz z nurtem rzeki w noc przesilenia letniego. I choć dziś bardzo mało kobiet zjawia się już latem w Krakowie z prawdziwymi, naturalnymi wiankami na głowie, zamysł wciąż jest ten sam. Ozdoba spełnia zaś wciąż ten sam cel. A mianowicie zdobienie skroni uroczych niewiast. Zmienił się jedynie budulec. Zamiast naturalnych kwiatów używa się teraz tworzyw sztucznych. Cóż, jest to już być może swoisty znak naszych czasów, które słyną wręcz z szerokiego zastosowania tworzyw sztucznych. Z drugiej jednak strony, sztuczne wianki stanowią przedmiot wielokrotnego użytku. Można więc przymknąć na tę sztuczność oko i uznać, iż posiada ona jedną zaletę, a mianowicie trwałość.

Jak zrobić wianek?

Mimo wszystko istnieje jednak bardzo liczne grono oddanych naturze dziewcząt i kobiet, które nie uznają wianków plastikowych i decydują się na przygotowanie swoich własnych, naturalnych wersji tego typu ozdób. W internecie znaleźć możemy mnóstwo artykułów, poradników oraz internetowych tutoriali tłumaczących, jak zrobić wianek. Oczywiście śmiało można się zwrócić o pomoc do użytkowników portali społecznościowych czy różnego rodzaju forów tematycznych. Jeśli jednak posiadamy starszych członków rodziny, zwłaszcza tych mieszkających na wsi (to oni siłą rzeczy mają bowiem najwięcej kontaktu z jakże cenną i wartościową przyrodą, którą dzisiaj nie zawsze niestety doceniamy), świetnym rozwiązaniem będzie zwrócenie się o pomoc właśnie do nich.

jak zrobić wianekWszelkiego rodzaju ciocie, babcie, prababcie – gwarantujemy, iż każda z nich będzie wiedzieć, jak zrobić wianek. W dodatku nasza prośba o pomoc i wytłumaczenie tej kwestii sprawi, iż taka babcia lub ciocia poczuje się bardzo potrzebna i pomocna. Ludzie zaś uwielbiają czuć się potrzebni i „użyteczni”, zwłaszcza w dziedzinach, w których posiadają pewną wiedzę i doświadczenie. Ponadto zapewniamy, iż tego typu wspólna nauka będzie z całą pewnością łatwiejsza, szybsza oraz o wiele sprawniej nam ona pójdzie. Ponadto będzie to świetny pretekst do posłuchania setek ciekawych, porywających historii z życia naszych krewnych.

Kto zaś nie chciałby posłuchać historyjek opowiadających o młodości naszej babci? O czasach, kiedy była ona dokładnie w naszym wieku? Gdy chodziła na dyskoteki oraz brała udział w sobótkach? Możemy się dowiedzieć o swojej babci wielu ciekawych oraz zaskakujących rzeczy, o które nawet byśmy jej nie podejrzewali! Z całą pewnością jest to warte zachodu i wysiłku, jakim będzie udanie się do babci na wieś. Pamiętajmy, że spędzony tam czas będzie samą przyjemnością oraz świetną odskocznią. Zwłaszcza dla tych pań, które na codzień mieszkają w dużych miastach.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here