Grzybobranie to świetna metoda na jesienny relaks oraz czas by robić zimowe zapasy. Suszone grzyby na długo pozostawią w nas wspomnienie jesieni oraz uszlachetnią niejedną potrawę. Jak przechowywać suszone grzyby, aby nie utraciły swoich właściwości?
Jak przechowywać suszone grzyby?
Grzyby przechowywać można na wiele sposobów. Świeże, tuż po zebraniu w lodówce wytrzymują nie dłużej niż dwa dni. Jeśli więc sezon i szczęście nam dopisuje, warto grzybowe zbiory przechować na później. Aromatyczna, gęsta zupa lub wigilijny bigos z dodatkiem własnoręcznie uzbieranych grzybów, w zimowe wieczory smakować będą wyśmienicie. Więc jeśli z jesiennego grzybobrania wróciliśmy z pełnymi koszykami, czas podkasać rękawy i przerobić leśne skarby. Jeśli w planach mamy korzystanie z grzybów w niedługim czasie wystarczy oprawione i osuszone schować do zamrażalnika. W takiej wersji spokojnie wytrzymają kilka tygodni, a my będziemy mogli cieszyć się ich smakiem w codziennych potrawach.
Dużo trwalszą i o wiele bardziej aromatyczną metodą jest jednak suszenie
Oczyszczone i dobrze wysuszone grzyby, przechowywane we właściwy sposób wytrzymają nawet kilka lat. Jak przechowywać suszone grzyby we właściwy sposób? dużo zależy od tego jak mocno je wysuszyliśmy. Łatwo sprawdzić to za pomocą prostego testu. Wystarczy przełamać ususzonego grzyba by wiedzieć jak przechowywać suszone grzyby. Jeżeli okaz złamie się lub skruszy, to znak, że przesadziliśmy z suszeniem i lepiej zmielić go na pył niż przechowywać. Wystarczy młynek lub moździerz, a otrzymany w ten sposób, cenny proszek wystarczy dosypywać do potraw. Jeśli jednak w trakcie sprawdzianu z łamliwości, grzyb wygina się i jest elastyczny, lepiej jeszcze na kilka godzin wstawić go do piekarnika.
Dobrze wysuszone grzyby najlepiej włożyć do lnianego woreczka lub szczelnie zamykanego szklanego słoika
Jak przechowywać suszone grzyby, tak aby nie spleśniały? Przede wszystkim należy unikać foliowych woreczków i opakowań. Jeśli natomiast decydujemy się na lniane lub materiałowe woreczki, warto sprawdzić czy w naszej kuchni nie ma moli. Nieszczelne opakowania zachęcają latające insekty do gnieżdżenia się w pokarmach.Najlepiej grzyby ulokować w suchym i przewiewnym miejscu, aby nie pleśniały. Zanim schowamy je do pudełka, trzeba upewnić się czy już nie zamieszkują ich robaki, jeśli tak, wystarczy pozbyć się pojedynczych sztuk. dobrze zabezpieczone, suche grzyby spokojnie można przechowywać przez kilka lat. Nawet w małych ilościach dodadzą smaku naszym potrawom.