Storczyki to piękne kwiaty, które stanowią niewątpliwą ozdobę wnętrz. Nie mają one dużych wymagań pokarmowych, ale co jakiś czas należy je przesadzić. Jak rozpoznać moment, w którym nasz kwiat wymaga przesadzenia? Zwykle sygnałem jest przerośnięcie korzeni, które zaczynają wyraźnie wystawać z doniczki. Orchidee najlepiej przesadzać wiosną, gdy roślina nie kwitnie. Warto też co jakiś czas sprawdzić stan podłoża – gdy jest ono za drobne i zaczyna rozkładać się, może stanowić to problem dla storczyka. Niekorzystna jest także obecność różnego rodzaju grzybów, które najczęściej tworzą biały nalot na powierzchni podłoża. Jak przesadzić storczyka?

Jak przesadzić storczyka?

Jak przesadzić storczykaPrzede wszystkim trzeba zrobić to bardzo ostrożnie, aby nie uszkodzić jego delikatnych korzeni. Wyciągnięcie kwiatka z doniczki nie powinno stanowić problemu. Następnie usuwamy resztki starego podłoża i sprawdzamy w jakim stanie są korzenie storczyka. Jeżeli zauważymy korzenie zniszczone lub podgnite, należy je usunąć za pomocą sekatora lub innego ostrego narzędzia. Tak przygotowaną roślinę umieszczamy w doniczce. Może to być dość trudne, ponieważ korzenie są długie. Delikatnie ułóżmy je w doniczce. Warto pamiętać, że storczyki nie lubią zbyt dużych doniczek, dlatego też korzenie delikatnie układamy lekko skręcając je tak, aby ich nie uszkodzić. Przysypujemy je świeżym podłożem. Jakiej ziemi należy użyć? Podłoże musi być przewiewne, nie sprawdzi się więc w tym przypadku uniwersalne podłoże do kwiatów. W sklepach dostępne są specjalne podłoża do storczyków, można je też przygotować samemu z kory drzewnej, która bardzo dobrze trzyma wilgoć, Przestrzeń pomiędzy fragmentami kory stanowi magazyn dla tlenu. Do kory warto dodać nieco mchu torfowca, który sprawi, że podłoże będzie przez dłuższy czas wilgotne.

Do czego przesadzić storczyka?

Storczyki zazwyczaj przesadzamy do doniczek przezroczystych, ponieważ korzenie rośliny wymagają dostępu światła. W sklepach znajdziemy wiele doniczek przeznaczonych do uprawy orchidei. Mogą być one wykonane ze szkła lub z plastiku. Po przesadzaniu nie podlewajmy storczyka od razu. Warto dać mu trochę czasu na przystosowanie się do nowego podłoża. Podlejmy kwiat po około 5 dniach od przesadzenia. Uprawa storczyków, choć nie jest trudna, wymaga od hodowcy trochę wiedzy i umiejętności. Ważne jest aby wiedzieć, jak podlewać i odżywiać oraz jak przesadzić storczyka. Kwiat umieszczony na odpowiednim stanowisku na pewno odwdzięczy się nam obfitym kwitnieniem.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here