Każdy kto choć raz wykonał skok ze spadochronem doskonale wie, że to niesamowita przygoda i dawka emocji. Dlatego skoki spadochronowe cieszą się tak dużą popularnością. Nie każdy jednak wie, że skoki ze spadochronem można podzielić przynajmniej na kilka ich rodzajów.

Skok tandemowy

Jest to rodzaj skoku ze spadochronem przeznaczony dla osób początkujących. Odbywa się on bowiem wraz z instruktorem. Stąd jego nazwa. Skoki tandemowe cieszą się dużą popularnością. Często nawet wykupowane są jako prezent np. na urodziny. Podczas skoku skoczek połączony jest z instruktorem za pomocą specjalnej uprzęży. Dzięki temu jest to skok całkowicie bezpieczny. Jak wspomniano są to skoki dla osób początkujących. Nie jest bowiem możliwe skakanie samodzielnie bez ukończenia specjalnego szkolenia AFF. Tylko ukończenie tego kursu daje uprawnienia do samodzielnego skakania ze spadochronem. Szkolenie AFF składa się z części teoretycznej oraz praktycznej i kończy się egzaminem.

Freefley

Ten typ skoków polega na wykonywaniu podniebnych akrobacji. Do wykonywania takich skoków konieczne jest już ukończenie wspomnianego kursu AFF. Skoki te nie polegają jedynie na swobodnym spadaniu ku ziemi, ale na wykonywaniu różnego rodzaju akrobacji w powietrzu.

Wingsiut

Jest to jedna z trudniejszych form skakania ze spadochronem. Skoki odbywają się w specjalnym kombinezonie wingsuit. Co ważne, aby móc odbywać takie skoki trzeba mieć na swoim koncie min. 200 udokumentowanych skoków spadochronowych. Kombinezon, w którym odbywają się skoki ma za zadanie zmniejszenie prędkości spadania. Oznacza to, że swoją pozycję w powietrzu skoczek musi kontrolować właściwie balansując swoim ciałem.

Skoki w formacjach

Jak można się domyśleć skoki te odbywają się w grupie. Co istotne podczas tych skoków grupa skoczków łączy się w formację i wykonuje różnego rodzaju akrobacje w powietrzu. Cechą jaką skoczek musi posiadać, aby takie skoki wykonywać jest bardzo duża precyzja.

Oczywiście istnieje jeszcze wiele innych rodzajów skoków spadochronowych. Wszystkie one wymagają doświadczenia i dużych umiejętności. Oznacza to, że fani skoków spadochronowych mają ogromne możliwości rozwoju i jeszcze większego cieszenia się z wrażeń jakie dają skoki spadochronowe.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z PL Strefy

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here