Mówi się, że nasze czasy są skażone powszechną biurokracją i wiele spraw, które moglibyśmy załatwić szybko samemu, musimy załatwiać udając się osobiście do urzędu. Narzekamy na dużą ilość nakazów, zakazów, wymagań i niespójne prawo. Pozytywnie odbieramy sytuacje, w których dowiadujemy się o ułatwieniach, jakie dają nam urzędnicy.

Załatwianie spraw poprzez internet

Jak rozliczyć pit przez internetMożemy wiele wniosków składać przez internet, możemy opłacić podatki przez przelew elektroniczny. Zanim odbierzemy prawo jazdy lub dowód rejestracyjny możemy sprawdzić na stronie internetowej, czy jest on już gotowy do odbioru. Coraz częściej możemy się porozumieć z urzędnikami za pomocą poczty elektronicznej, co jest nie tylko szybszym sposobem, ale też stanowi utrwalony dokument, do którego można wrócić w dowolnym czasie. Żeby załatwić sprawy urzędowe w większości nie potrzebujemy żadnego specjalnego kwalifikowanego podpisu elektronicznego, za to zdarza się, że możemy być zweryfikowani przez posiadanie konta w banku z dostępem przez internet. Dla niesfornych kierowców jest możliwość ustalenia przez internet, ile punktów karnych mają na koncie.

Jak rozliczyć pit przez internet?

Doceniamy zatem możliwość oszczędzenia naszego czasu i ułatwienia spraw. W życiu możemy uciekać przed pewnymi rzeczami, ale przed podatkami na pewno nie uciekniemy. Wszyscy płacimy różne podatki, ale podatek od dochodu płaci praktycznie każdy obywatel naszego kraju. Żeby stworzyć nasze zeznanie podatkowe, musimy najpierw otrzymać PIT od naszego pracodawcy. Jeśli był on tylko jeden to dość wygodnie, ale jeśli zmienialiśmy pracodawcę lub dorabialiśmy na umowę zlecenie czy też prowadzimy działalność gospodarczą, stan rzeczy nieco ulega utrudnieniu. Wszystkie kwoty trzeba posumować, a jeśli nie wiemy, o co chodzi, najlepiej zapytać się profesjonalnego księgowego. Na szczęście i tutaj z pomocą przychodzą nam ułatwienia w postaci możliwości zgłoszenia zeznania podatkowego przez internet.

Na stronie administracji podatkowej dowiemy się jak rozliczyć PIT przez internet oraz jak wypełnić zeznanie. Istnieją specjalne programy, które wymagają tylko wprowadzenia danych, a całość policzą już same. Tak wygenerowany formularz PIT należy przesłać do urzędu elektronicznie, przy czym należy pamiętać o zachowaniu urzędowego poświadczenia odbioru, czyli tak zwanego UPO.
Warto przypomnieć o tym, aby zdecydować, dla jakiej organizacji pożytku publicznego ma być przeznaczony nasz 1% podatku oraz życzyć, aby na końcu zeznania podatkowego pojawiła się kwota w pozycji nadpłaty, a kwota niedopłaty pozostała pusta.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here