Ginekomastia jest mało znaną przypadłością wśród społeczeństwa, być może dlatego, że dotyczy bardzo wstydliwych sfer ciała. Osoby na nią cierpiące, zazwyczaj niechętnie dzielą się informacjami na jej temat, gdyż jest ona bardzo wstydliwą przypadłością dotykającą płeć męską.

Czym jest i jak powstaje ginekomastia?

Ginekomastia jest to zaburzenie, w wyniku którego powiększa się jedna lub obie piersi, czego przyczyną jest rozrost tkanki gruczołowej. Może także jej towarzyszyć rozrost tkanki tłuszczowej i włóknistej. Dotyka ona najczęściej mężczyzn, ale i też chłopców. Czasem nadmierne powiększenie sutków można zaobserwować już u noworodka. Najbardziej zmiany te rzutują na rozmiar i kolor brodawek sutkowych. Jeżeli ginekomastia pojawia się tylko po jednej stronie, może być to sygnał, że rozwija się rak sutka. Przyczyny rozwoju schorzenia są bardzo różne. Ginekomastia fizjologiczna dotyczy chłopców w okresie dojrzewania i ma związek ze zmianami hormonalnymi występującymi w młodym organizmie. Zazwyczaj ustępuje on samoistnie. Drugą przyczyną jest patologiczny przerost gruczołów piersiowych i mężczyzn. Najbardziej narażeni na ten rodzaj schorzenia są mężczyźni otyli, a także mężczyźni cierpiący z powodu guza jądra lub innego hormonalnie czynnego guza.

Jak przebiega leczenie ginekomastii?

Leczenie ginekomastii jest uzależnione od czynnika, który ją wywołał. Najważniejsza jest właściwa diagnoza i wykluczenie przyczyny, która ją wywołuje. Należy wdrożyć odpowiednie leczenie, oraz zmienić styl życia. Należy w pierwszej kolejności zająć się leczeniem zaburzeń, które są bezpośrednią przyczyną schorzenia. Prawidłowa praca innych narządów będzie kluczem do zwalczenia ginekomastii. Także w przypadku ginekomastii wynikającej z otyłości, należy wprowadzić zdrową i zbilansowaną dietę oraz ćwiczenia fizyczne, które poprawią ogólne funkcjonowanie organizmu. Niestety nie wszyscy pacjenci poddani powyższym rodzajom leczenia zdrowieją. U części potrzebna jest ingerencja chirurgiczna, gdyż schorzenie nie zanika całkowicie bądź ustępuje w nieznacznym stopniu. Jak już wcześniej wspomniałam ginekomastii fizjologicznej, nie trzeba leczyć w ogóle, ponieważ ustępuje ona samoistnie. W przypadku leczenia ginekomastii patologicznej postępowanie bywa zróżnicowane. Gdy przyczyną schorzenia są leki, można spróbować podjąć decyzję o zmianie leków.

Leczenia chirurgiczne

Ginekomastię idiopatyczną, której przyczyny nie udaje się ustalić, można usunąć za pomocą zabiegu estetycznego. Wykonuje się wtedy zabieg liposukcji, po którym pacjent szybko wraca do normalnego funkcjonowania sprzed zabiegu. Polega on na nacięciu skóry i odessaniu tłuszczu. Zabieg dokonywany jest poprzez znieczulenie miejscowe. Nie wymaga on pozostawania w klinice, ale konieczne są kontrole. Następnie, po upływie znacznego czasu pacjent przychodzi na zdjęcie szwów. Powinien także nosić pas uciskający przez okres jednego miesiąca. Efekty takiego zabiegu są widoczne od razu. Całkowity czas wygojenia ran to około sześciu tygodni.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here