Zabieg i związane z nim ograniczenie ruchowe są bardzo stresujące dla kota, dlatego też w czasie rekonwalescencji należy o niego dbać w sposób szczególny, by szybko i bez komplikacji mógł wrócić do dawnej formy. Co warto przygotować, zanim nasz kot wróci po zabiegu do domu?

Przede wszystkim cisza i spokój

Gdy twój kot jest już po zabiegu i może zostać zabrany do domu, pamiętaj o wcześniejszym przygotowaniu dla niego spokojnego miejsca, z dala od codziennego zamieszania. Umieść w zaciszu ulubione posłanie oraz miseczkę z odrobiną świeżej wody. Jeszcze przez kilka godzin po operacji kot może być pod działaniem środków usypiających, dlatego też jeśli zacznie chodzić po mieszkaniu, nie zmuszaj go do leżenia, lecz asekuruj zwierzaka, by nie naderwało szwów.

Opatrunki i kołnierze

Lekarz weterynarii, który wykonywał operację, na pewno poinstruuje cię o terminach kolejnych wizyt kontrolnych, a także właściwej pielęgnacji szwów. Jeżeli rana jest na brzuchu, (jak np. po sterylizacji) wówczas, aby kot nie zabrudził jej śliną, zakłada się zwierzęciu kołnierz ochronny lub specjalne ubranie, wiązane lub zapinane na grzbiecie. Jeżeli zauważysz, że rana zmienia kolor, sączy się z niej płyn lub ma nieprzyjemny zapach, natychmiast skonsultuj się z weterynarzem, ponieważ mogą to być pierwsze oznaki zakażenia.

Karmienie kota po zabiegu

Każdy zabieg to prawdziwy wstrząs dla organizmu. Podanie środków usypiających, leków i bolesne miejsca w ciele wpływają również na pracę układu pokarmowego, mogąc powodować nudności i wymioty. Chociaż kot z przyzwyczajenia może prosić o jedzenie, nie podawaj mu karmy do 12 godzin po zabiegu (chyba że lekarz zaleci inaczej), bo może to grozić zakrztuszeniem.

Purina Cat Chow® Special Care – lekkostrawna, mokra karma

Gdy weterynarz wyrazi zgodę na karmienie, zastosuj na początek lekkostrawną dietę, najlepiej z mokrej karmy, która charakteryzuje się bardziej atrakcyjnym dla zwierzęcia aromatem i miękkimi kawałkami (co jest ważne, kiedy kot jest po zabiegu np. usuwania zębów). Aby twój mruczek szybciej wrócił do zdrowia, uzupełnij jego dietę karmami na potrzeby specjalne, np. z linii Purina Cat Chow® Special Care, o wysokiej zawartości białka, włókna pokarmowego i ważnych przy rekonwalescencji mikro- i makroelementów.

Karmienie kota po sterylizacji

Po sterylizacji lub kastracji zmienia się gospodarka hormonalna w organizmie, dlatego też kot będzie potrzebował innego zestawienia składników odżywczych niż dotychczas. Aby twój ulubieniec nie zaczął przybierać na wadze, zmień jego dietę na mniej kaloryczną, ale za to o zbilansowanym poziomie witamin, białka i tłuszczu (np. karma Purina Cat Chow® Special Care) specjalnie do jego potrzeb, dzięki czemu zwierzę zachowa silne mięśnie, właściwą kondycję i idealną sylwetkę.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here