Dynamika produkcji w bezpośredni sposób wpływa na kondycję całego zakładu. Musi być połączona z wysoką i powtarzalną jakością, którą wyznaczają odpowiednio skonstruowane standardy i procedury, a także system wspomagający kontrolę wszystkich procesów produkcyjnych. System MES jest najnowocześniejszym narzędziem do zarządzania produkcją, które spina płaszczyznę produkcyjną z biznesową.

Zarządzanie produkcją kiedyś i dziś

Niezależnie od charakteru i branży każda produkcja charakteryzuje się wielopłaszczyznowym działaniem na kilku stanowiskach. Utrzymanie należytej jakości i efektywności wymaga kontroli nie tylko maszyn, ale i pracowników. Kiedyś konieczne było zatrudnienie na każdym odcinku osoby odpowiedzialnej za kontrolę pracy i jakości, której zadaniem było sprawdzanie prawidłowego wykonywania zadań, a także zgłaszanie niezgodności wynikających z przestoju. Już samo znalezienie źródła pojawiającego się problemu np. dojście do rzeczywistej przyczyny wadliwości towaru, czy spowolnienia produkcji wymagało analizy każdego stanowiska i kontroli niemal każdej maszyny. To czasochłonne i mało efektywne działanie okazywało się jednym ze słabych ogniw wielu przedsiębiorstw, a zwłaszcza tych, które pretendowały do konkurowania na rynkach europejskich.

System MES zdecydowanie ułatwia zadanie kontroli. Z praktycznego punktu widzenia można powiedzieć, że jest on swoistym i ciągłym audytem, który w każdym momencie trzyma pieczę nad wszystkimi procesami produkcyjnymi. Bieżące zgłaszanie kadrze nadzorującej wszystkich nieprawidłowości, błędów produkcyjnych, nawet najmniejszych przestojów pozwala na natychmiastowe wyeliminowanie błędu, bez konieczności szukania jego przyczyn, które od samego początku są właściwie zlokalizowane i określone.

System MES a funkcjonowanie całego zakładu

Manufacturing Execution System – czyli system MES wspomaga działanie pracowników. Dzięki wykorzystaniu w oprogramowaniu nowoczesnych technologii informatycznych i automatyki efektywnie bada produkcję, zbiera o niej informacje i przekazuje je w czasie rzeczywistym do kadry odpowiedzialnej za jej nadzorowanie. To zdecydowanie ułatwienie, które pozytywnie wpływa na całą produkcję, a także i na działanie całego przedsiębiorstwa.

System Realizacji Produkcji MES jest narzędziem, które pozwala na doprecyzowanie wielu działań i wpływa na prawidłowy rozwój całego zakładu. Ma odzwierciedlenie nie tylko w osiągnięciu zamierzonej efektywności, ale i w spadku reklamacji i strat wynikających z błędów i przestojów produkcji.

Artykuł przygotowany we współpracy ze specjalistami z firmy BPSC

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here