Produkcja sebum może być zaburzona z powodu wielu czynników. Powodem jest najczęściej niewłaściwa praca hormonów, co ma miejsce zarówno w czasie dojrzewania jak i przekwitania.

Nadmierna produkcja sebum, czyli inaczej łojotok, wynika nie tylko z problemów hormonalnych, ale również z powodu braku równowagi między odtłuszczaniem a nawilżaniem skóry. Można ją rozpoznać, jeżeli zaobserwujemy nadmierne błyszczenie się skóry w strefie T. Problem najczęściej dotyka osób z cerą tłustą i trądzikową. Oprócz niepożądanego efektu estetycznego, warto przyjrzeć mu się z uwagi na możliwość zaburzonej gospodarki hormonalnej w naszym organizmie.

Przyczyny łojotoku

Produkcja sebum może być zaburzona z powodu wielu czynników. Powodem jest najczęściej niewłaściwa praca hormonów, co ma miejsce zarówno w czasie dojrzewania jak i przekwitania. Na nadmierną produkcję, wpływają również niektóre leki jak też nieprawidłowa pielęgnacja i niezdrowy styl życia. Chociaż na czynniki genetyczne i hormonalne nie możemy wpłynąć, istnieją sposoby na złagodzenie problemu.

Jak zmniejszyć wydzielanie sebum?

Jeżeli zaobserwujemy nadmierne świecenie się w strefie T, warto podjąć jak najszybciej kroki, które mu zapobiegną. Do podstawowych czynności, o jakich należy zawsze pamiętać jest dokładny demakijaż, który usunie zanieczyszczenia i uwolni pory. Dobrze jest użyć następnie tonika do twarzy i wykonać peeling, który oczyści ujścia mieszków włosowo-łojowych i przygotuje skórę na aplikację kolejnych kosmetyków. Pamietaj, aby używać jakościowych produktów. Kosmetyki do pielęgnacji różnych rodzajów skóry znajdziesz w sklepie https://callunamedica.com.

Dobór odpowiednich kosmetyków

Może niektórych zdziwić to, że w przypadku nadmiernej ilości sebum, nie warto rezygnować z nawilżania skóry. Na rynku jest sporo dermokosmetyków przyjaznych dla cery tłustej i łojotokowej, które mają zarówno właściwości nawilżające jak i zapobiegają świeceniu.

Jeżeli na co dzień wykonujemy makijaż twarzy, nasz podkład powinien być nie tylko lekki. Warto dobrać produkt, który nie będzie zapychał porów. Nałożenie zaś zbyt grubej warstwy fluidu, spowoduje nie tylko niechciany efekt maski. Sebum wciąż będzie miało możliwość przesiąknąć przez naskórek.

Zdrowa dieta

Na zbyt dużą ilość wydzielanego sebum ma wpływ również nasza dieta. Warto wystrzegać się niezdrowych przekąsek pełnych cukrów i tłuszczów. Dobry działanie mają zaś produkty zawierające dużą ilość witaminy E, B i PP. Znajdziemy je przede wszystkim w świeżych warzywach i owocach, nabiale, w chudym mięsie i w rybach.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here